KRİPTO PARADA BULUNAN TEHLİKELER

15.02.2022
148
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
KRİPTO PARADA BULUNAN TEHLİKELER
oy

Kripto parada bulunan tehlikeler Kripto paralar merkeziyetsiz olmasından dolayı kontrol altında değillerdir. Bu durum haliyle dijital paraların bazı tehlikeler içermesine yol açıyor. Bunları örnekleyecek olursak;

  • Kripto paraların gizli işlemlerde aktif olarak kullanılıyor olması, kazançlarından vergi alınmaması ve kara para aklama konusunda kullanılıyor olması
  • Normal talepler dışında kara para aklama gibi olaylarda ve ticarettede dijital paraların kullanılıyor olması bu paraların anormal derecelerde yükselmesine sebep oluyor. Bu durumu gören vatandaş ise parasını değerlendirmek için bu paralara yatırım yapması sebebi ile bu anormal çıkış devam ettiriliyor. Ticaret için yapılan işlemler ve para aklama amacıyla yatırılan paralar piyasadan çekilince ise müthiş hızlı bir düşüş yaşanıyor. Tabi bu arada olan küçük yatırımcıya yani vatandaşa oluyor.
  • Para aklama işlemleri ülkelerin dikkatini çekmiş durumda. Buna önlem olarak vergilendirme getirilmesi, hesap sahiplerinin açıklanması gibi haberler dolaşıyor gündemde. Eğer bu ihtimaller gerçekleşirse ise kripto paralarda büyük düşüşler olabilme ihtimali çok yüksek.

          TÜRKİYE’DE YASAL DÜZENLEME VAR MI?

Türkiye’de henüz kripto paralar ile ilgili bir yasal düzenleme yok ama çok sıklıkla gündeme geliyor. Kripto parada bulunan tehlikeler Bazı kripto para borsalarından ise bu konuda yasal düzenlemeler hakkında talepler var. Güvenlik ve sermaye gibi getirilecek düzenlemelerin yatırımcı açısında daha güvenli ve daha çok talep gören bir piyasa haline gelebileceğini öngörüyorlar. Aynı zamanda bu konularda gelecek düzenlemeler ile dövize olan bağlılık ve  alternatif bir yatırım aracı olabileceği ihtimali çok dikkat çekiyor.