Kripto Para Yasası Hakkında Yeni Açıklama Yapıldı

11.01.2022
342
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kripto Para Yasası Hakkında Yeni Açıklama Yapıldı
oy

Mustafa Elitaş, Kripto Para Yasası Hakkında Açıklama Yaptı Kripto para piyasası dünyada ve Türkiye’de yüksek meblağlara ulaşmıştı. Türkiye de dünyada ilk 5’inci sırada olduğundan dolayı yeni yasa geliyor. Düzenlenen toplantıda TBMM gündemindeki kripto para yasası konuşuldu. Daha önceden yapılan açıklamalarda da yüzde 40 vergi alınacağı iddiaları reddedilmişti.

Kripto Paraya Yasal Düzenleme Geliyor

Hükümet çok yakında kripto paraya yasa getirecek gibi görünüyor. Böylece bitcoin gibi değerli paralar da tıpkı elle tutulabilir paralar gibi incelemelere tabii tutulacak. Yeni gelmekte olan düzenleme için İngiltere, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri ülkelerinin sistemleri incelemeye tutuldu. Mustafa Elitaş açıklamasında, aldıkları ortak kararın bir an önce yasanın çıkarılması olduğunu ifade etti. Bildiğiniz gibi kripto para sistemi Türkiye’de ve dünyada çok fazla dolandırıcılık vakasına sebep oldu, rekor sayı 14 milyar dolar. Bunlardan en bilineni THODEX hadisesiydi.

Yasada Ne Amaçlanıyor?

Elitaş’ın yaptığı açıklamanın önemli yanlarından biri de kanunun niteliği idi. Mustafa Elitaş Twitter’daki yapmış olduğu açıklamada, kripto paralar ile ilgili üzerinde odaklandıkları konunun sistemi düzenlemek, kötü niyetlileri engellemek, yatırımcıları korumak, mağduriyeti önlemek niteliğinde bir amaç taşıdığını vurguladı. Tabi mağduriyetin önlenebilmesi, yatırımcıların korunabilmesi ve kötü niyetli kimselerin durdurulabilmesi için her önüne gelenin kripto para borsası kurmaması ve borsa kurma işinin belirli şartlar dahilinde yapılması gerektiğini hükümet kaynakları daha önceden bildirmişti. En kısa sürede uygun bir yasa gelecek gibi görünüyor. Kripto Para Yasası Hakkında Yeni Açıklama Yapıldı Siz anayasal düzenlemeler hakkında ne düşünüyorsunuz?