Kripto Para Nedir?

28.07.2021
81
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kripto Para Nedir?
oy

Kripto Para Nedir? Kripto paralar tamamen dijital olarak kullanılan, hem yatırım amacıyla hem de alım satım aracı olarak kullanılması tasarlanmış bir sanal para birimidir. Kripto paraların en hassas ve kendine özgü yapısı, transferlerinin gerçekleşirken çeşitli şifrelemelerin kullanılması ve bu şifrelemelerin kontrol edilen bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Bu sebeple kripto paralara belirli şartlar sağlanmadığı sürece kimsenin değiştiremeyecekleri özel bir veritabanında korunan dijital para birimleri olarak bilinir.

Kripto Paranın Geçmişi

Özellikle 90’lı yıllarda dijital para teşebbüslerinin bulunmasına rağmen 2009 yılına kadar bu girişimlerin kısıtlı kalmasıyla geçmiş çeşitli denemeleri bulunmaktadır. 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto takma ismiyle bir programcı ya da bir grup girişimci tarafından Bitcoin’in kendisi tanıtıldı. Şartlar ve koşullar 90’lı yıllardan farklı olduğu için, özellikle 2008 global para piyasalarındaki kriz sonrasında da olmasının etkisiyle doğru zamanda su yüzüne çıkmış oldu. Bu sistemde Satoshi Bitcoin’i eşler arası dijital değer aktarım sistemi olarak tanımladı. Tamamen merkeziyetsiz bir sistem ve hiçbir otoritenin etki etmediği bir sistemle karşımıza sundu.

Kripto Para Sorunları

Bir ödeme sisteminin çözmesi gereken en büyük sorunlar da işte burada başladı. Çifte harcama sorununu ortadan kaldırmak, kripto para sahiplerinin iki defa harcamalarını engelleyecek bir gelişimi göstermesi gerekiyordu. Özellikle dolandırıcıların bu açığı delmesi büyük sorunlar yaratabileceği için her şeyin en başından düşünülmesi gerekiyordu. Kripto Para Nedir? Bunun için çok basit bir çözüm ile hesap bakiyelerin ve her işlemin kaydını tutan, güvenilir bir merkezi sunucu kurmakta buldu.

Bu aşamada onay sürecinin de devreye girmesiyle Coin Madencilerinin doğuşuna tanıklık etmiş olduk. Bu karmaşık sistemdeki işlemleri onaylayarak bu bilmeceleri çok kısa sürede çözümleyecekler ve bu çözümlemenin karşılığında da sistem tarafından ödüllendirilecekleri bir modelle kripto para ağının temel sistemini oturtmuş oldular.

Kripto Paralar Ne İşe Yarar?

Kripto paralar ürün alım satımında kullanılabildiği gibi yatırım aracı olarak da kullanılabilmektedir. Günümüzde büyük finans kuruluşlarının ve kurumsal firmaların da coin sistemine yöneldiğini düşünürsek önümüzdeki yıllarda bir çok ürün ve aktivite ile fiziki paranın kullanılma seviyelerine yaklaşıp belki de geçeceği dönemlere de adım atacağımızı düşünmek pek de güç değil.

En Yaygın Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto paraların en başını oluşturan coin Bitcoin’dir. Kripto Para Nedir? İlk kripto para olarak geçer. Ondan sonra madenciliğinin de yaygın olarak yapıldığı Ethereum yer alır. Bunlar dışında da binlerce altcoin yer almaktadır.