Kredi Kara Liste Nedir?

20.07.2019
31
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kredi Kara Liste Nedir?

Kredi Kara Liste Nedir? Kara liste ile aslında kastedilen, finans piyasasındaki ismi ile yasal takip etme durumudur. Yasal takip ile aslında, almış olduğunuz kredi ürünlerinin belirli bir zaman geçtikten sonra ödenmemesinden dolayı bankanın yasal hakkı olan parasının borcu olan kişi tarafından istenme işlemine denir.

Kredi Kara Liste Nedir?

Bankanın finansal mallarını devletin vermiş olduğu yasal hak ile daha önce kişinin takip geçirmesinden ve bundan dolayı, kredi notunun düşük olan kişilerin, daha çok halkın arasında kara liste kelimesi ile kullanılır. Öte yandan bankaya finansal mallarını geç ödeme yaptığı için kredi notunu gün geçtikçe düşüren kişileri kara listede olarak tanınmamak yanlış olur. Bunun nedeni finansal malları geç ödeyen bir kişiyle devletin vermiş olduğu yasal takibe düşen kişi arasında büyük farklılıklar göze çarpmaktadır. Bundan dolayı geç ödeyen bir kişiyle devletin vermiş olduğu yasal takibe düşen kişi aynı durumda değerlendirmek doğru olmaz.

Kara Listeye Ne Zaman Girer?

Kara listeye gireceği zaman şudur; devletin kanunlarında geçen almış olduğu bir ürün 2 tane taksitini ödenmediği zaman kara listeye girmiş oluruz. Bundan sonra başlatılan yasal işlemin tebliğ edilen miktarın 30 günlük sürede yapılmaması durumunda ise yasal takip başlatma hakkı bankaların olur. Bu belirtilen durumlardan bankaların yasal olarak ek süre kişilere vermek isterse verebilir. Ancak bankalar borcun uzatması konusunda genellikle borçlu kişiye zaman tanımaz.

Kara Listeye Alınan Kişilere Haciz Gelir Mi?

Devletin vermiş olduğu kanunlara göre yasal olarak başlatılan takip işleminde bankalar finansal ürünlerinin telafi edilebilmesi için kişilere haciz işlemi başlatabilir. Bundan dolayı bu işlemler yasal takip olarak nitelendirilmektedir. Haciz işleminde kişilerin gayrimenkul, araç ve benzeri eşyaları icra ile almakta olabilirler. Kredi Kara Liste Nedir? Finansal kurumlar paralarını vermeyen kişilerin yani borçlu kişilerin banka hesaplarına icra getirerek alabilirler. Belirtmiş olduğunuz yöntemden haricinde de bankalar bu süreçte borçlu ile anlaşabilmek için taksitlendirme, faiz silme yolları ile borçluya yardım edebilir. Eğer borçlu bankaya parasını vermemek de ısrar ederse banka mahkemeye giderek borçlu olan kişiye dava açar ve kazanırsa kişi hapis cezasına çarptırılabilir.