Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

01.09.2021
36
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur? Bankalar tarafından sunulan kredi, geri ödenmesi gereken önemli bir borçtur. Bankalar bu parayı size sadece belirli bir süre için verir ve zamanı geldiğinde ise verdiği parayı faizi ile geri ister. Ancak bazen insanlar aldıkları krediyi ödeyemeyebilir veya borcunu gereğinden fazla geciktirebilir. Bu durumlarda banka parasını geri alabilmek için bazı işlemler başlatmak zorunda kalır. Peki, 3 ay ödenmeyen kredi borcu ne olur?

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Borcunuz 3 ay boyunca ödenmediyse banka hakkınızda yasal takip başlatabilir. Ancak bu süreç hemen başlamaz. Kredi borcunu iki ay boyunca ödemezseniz banka size bir aylık daha bir süre tanır. Bu süre 3 ayı geçerse durumu avukata bildirir. Avukat, sizinle süreç hakkında konuşur. Borcunuzu ödememeye devam ederseniz banka hakkınızda çeşitli işlemler başlatır. Bankanın ilk yapacağı işlem ise maaşın belirli bir miktarına el koymaktır. Eğer kişi herhangi bir işte çalışmıyorsa direkt evine haciz işlemleri başlatılır.

Kredi Borcunu Ödemeyenlere Hapis Cezası Var Mıdır?

Kredi borcu olan kişilere hemen hapis cezası uygulanmaz. Ancak bu durum hiç hapis cezası almayacağı anlamına gelmez. 90 günü geçtikten sonra hala ödeme yapmayan kişiler hakkında yasal uygulamalar başlatılır. Bu kişiler için belirli bir ödeme süresi tanınır. Kişi bu süreçte de borcunu ödemezse hapis cezası gündeme gelebilir. Bu nedenle bu süreçte en kısa zamanda bankaya olan borç kapatılmalıdır.

3 Ay Ödenmeyen Kredi Borcu Ne olur?

Bankaya borcunuzu iki ay art arda ödemezseniz banka size 30 günlük bir süre tanır. Bu süre içerisinde en az iki taksit ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde banka her türlü hakkı ele geçirir. Borç ödenmemeye devam ederse kredinize %30 gecikme faizi uygulanır. Yine kredi borçları ödenmemeye devam ederse banka kişinin tüm hesaplarına el koyar.

Borç ödenmezse banka maaşınızın %25’lik kısmına el koyar. Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur? Borç ödenmemeye devam ederse banka hakkınızda yasal takip işlemi başlatır. Daha sonra taşınmaz varlıklarınıza el koyar. Bu taşınmaz eşyalar kesinlikle kişinin kendi üzerine olmalıdır. Kişinin kendi mülkü değilse bu eşyalar haczedilmez.