Korunmasız Cinsel İlişkilerin Sağlığa Zararları

28.03.2019
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Korunmasız Cinsel İlişkilerin Sağlığa Zararları

Korunmasız Cinsel İlişkilerin Sağlığa Zararları Cinsel ilişki, erkeğin sertleşen penisinin kadının vajinasının içine girmesini kapsayan, cinsel zevk veya üreme amaçlı yapılan bedensel birleşmeye denir. Özellikle cinsel ilişki sırasında birçok hastalık bulaşmaktadır. Bu hastalıklar çoğu zaman kuluçka döneminde hiçbir belirti göstermediğinden kişi yakalandığı hastalığı haftalarca fark etmeden daha sonra cinsel ilişkiye girdiği kişilere de bulaştırmaktadır. Kişide hastalığın ortaya çıkması ile birlikte cinsel ilişkiye girdiği herkes hastalık tehlikesi taşımaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kadın hamile ise karnındaki çocuğa da hastalık bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda çocukta tehlikede olmaktadır. Bütün bu riskleri ortadan kaldırmak ve daha risksiz bir cinsel birliktelik için cinsel ilişkilerde prezarvatif ile korunma sağlanmalı ve korunmasız ilişki meydana gelmiş ise her hangi bir hastalık ihtimale karşı gerekli kontrol testlerinin yapılması gerekmektedir.

Korunmasız Cinsel İlişkilerin Sağlığa Zararları

Bir Çok Hastalığa Sebebiyet Vermektedir  Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en bilineni AİDS hastalığıdır. AİDS hastalığında vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak HIV virüsünün vücuda girmesiyle meydana gelir. Kilo kaybı, ishal, bir türlü geçmek bilmeyen soğuk algınlığı, ağızda oluşan beyaz benekler ve makat bölgesinde sedef renginde lekeler AİDS belirtilerinin arasındadır. AİDS hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Kesin teşhis cinsel ilişkiden 1 ile 3 ay sonra koyulmaktadır. Korunmasız cinsel ilişkiden 2 ile 21 gün sonra ortaya çıkan bel soğukluğu kadınlarda; koyu sarı ve ya beyaz vajinal akıntı, dışkılama sırasında ağrı erkeklerde ise; penisten beyaz akıntı ve idrar sırasında ağrı olarak kendini göstermektedir. Bel soğukluğu tedavisi mümkün olmaktadır.

Korunmasız Cinsel İlişkilnin zararı

Korunmasız Cinsel İlişkinin zararı Ancak bel soğukluğu tedavi edilmez ise kalp, deri ve eklem hastalıklarına neden olacağı gibi kişide körlük de yapabilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki sonrası oluşabilecek hastalıklardan diğeri ise idrar yolu iltihaplanmasıdır. İdrar yolu iltihaplanması cinsel ilişkiden 1 ile 3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu olan kadın ve ya erkekte hiç bir belirti görülmeyebilir. Birçok hastalık gibi anneden çocuğa geçebilir ve tedavi edilmez ise üreme organlarına zarar verip kısırlığa neden olabilir.

 Sağlık Kuruluşlarına Giderek Gerekli Testler Yaptırılmalı

Cinsel yolla hastalık kapan bir kişi panik yapmadan her hangi bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli testleri yaptırmalıdır. Testlerden sonra tedavinin olumlu sonuç vermesi için tedavi sürecini hiç aksattırmadan yerine getirmelidir. Cinsel ilişkiye girdiği partnerinin de hastalık kapmış olma ihtimali göz önüne alınarak her ikisi birlikte tedavi olmalı ve hastalık kesin olarak geçene kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.