Kortizol Hormonu Nedir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

28.03.2019
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kortizol Hormonu Nedir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Kortizol Hormonu Nedir? Hangi Hastalıklara Neden Olur? Stres; çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. İnsan; çocukluk çağından başlayarak, hatta temel bir güdü olarak bebeklik döneminden başlayarak; çocukluk, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde yani aslında her dönemde stres, sinir, bunalım gibi faktörlere yatkın bir yapıya sahiptir. Ergenlikte hormonların değişmesiyle beraber bu faktörler, kişiyi daha çok etkilemeye başlar. Çağımızın eğitim çağı ve rekabet çağı olmasıyla beraber de, insanlar gün içerisinde sürekli strese maruz kalırlar ve bünyede bazı değişiklikler meydana gelir. Bu noktada vücut kortekosteroid adı verilen bir hormon salgılar.

Kortizol Hormonu Nedir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Kortizol hormonu da; bir kortekosteroid hormonudur ve böbrek üstü bezlerinden stres durumunda salgılanarak hat safhaya ulaşır. Kortizol Hormonu Nedir? Hangi Hastalıklara Neden Olur? Kan basıncının artışına, şekerin artışına, bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olur. Hormonun üretim amacı; zihinsel ve bedensel strese karşı vücudu korumaktır. Yani stresi azaltmaya yönelik üretilir. Ancak az veya fazla salgılanması sağlık açısından belirtildiği gibi bazı sorunlara yol açar. Bu sorunlardan bir kaçını yaşıyorsanız; uzman bir doktor tarafından kan, tükürük veya idrar testlerine tabi tutularak kortizol hormonu seviyenizin ölçülmesi gerekir.

 Kortizol Yüksekliği Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

 

-Ciltte incelme

-Uyku bozuklukları

-Sinirlilik

-Depresyon

-Yorgun uyanma

-Konsantrasyonda sorun

-Ağız kuruluğu

-Ciltte kolay morarma

-Libido düşüklüğü

-Bel çevresinde yağlanma

-Kolay yorulma

-Cinsel isteksizlik

 

 Kortizon Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

 

-Adisyon

-AİDS

-Kilo kaybı

– Genel yorgunluk hali

-Açıklanamayan paranoya

-Kan kaybı

-Vücutta iltihaplanmalar

-Tuz aşerme

-Vücutta su kaybı

-Sık idrara çıkma

-Eklem ağrıları

-El, kol, ayaklarda titreme

-Tansiyon düşüklüğü

-Ateş basması

-İshal ve diğer sindirim sistemi bozuklukları

-Kan şekeri düşüklüğü

 

Kortizol hormonunun meyana getirdiği hastalıklar genel olarak bunlardır. Bu şikâyetlere sahip olan hastaların bir doktor kontrolünden geçmesi önerilir. Aksi takdirde; hayat standartlarında, vücut sistemlerinde daha büyük problemler yaratacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.