Koronavirüsün Çin’ deki Durumu Nedir?

27.04.2021
37
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Koronavirüsün Çin’ deki Durumu Nedir?
oy

Koronavirüsün Çin’ deki Durumu Nedir?  Corona virüs ailesinin insanlarda ateş, kuru öksürük ve nefes darlığına, ileri vakalarda ölüme sebebiyet veren yeni tipi Covid-19 yayılmaya devam ediyor. Yeni tip Coronavirüs adına verilen Covid-19; ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında Çin’ de görülmüş ve kısa sürede Çin genelinde başlayan sağlık krizi, tüm dünyayı alarma geçirmişti.

Şuan için Avrupa ve Amerika, yeni tip koronavirüs salgınının adeta merkezi durumundalar. Ülkemizde de çok ciddi tedbir kararları alınmasına etken olan ve bir salgına dönüşen Covid-19 Çin’ de ne durumdadır?

 Koronavirüs Çin’ de devam ediyor mu?

Özellikle ülkemizde vakaların çoğalmasıyla birlikte insanlar, korona virüs Çin’ de durdu mu?, Çin’ de korona virüs vakaları var mı? gibi soruların yanıtlarını merak ediyor.

Koronavirüs salgını süresince 3 bini aşkın ölümün ve 80 bini geçen vakanın yaşandığı Çin, Mart ayının 18’ i itibariyle vaka sayısının günlük 2’ ye düştüğü bilgisini paylaştı. 19 Mart’ ta ise Çin’ den gelen bir haberde salgının başladığı Aralık ayı itibariyle ilk kez Çin içi vaka tespit edilmediği bildirildi. İlk olarak Mart ayının başında vaka sayılarının düşüşe geçtiği Çin’ de ilk kez 20 Mart tarihinde ülke genelinde yeni vakaya rastlanmadığı bilgisi alınmıştır.

Mart ayının sonları itibariyle Çin tarafından ‘hastalığı yendik’ açıklaması yapılmış olsa da Çin’ de hala yurtdışı kaynaklı vakaların varlığı mevcuttur. 01 Nisan 2020 itibariyle Çin, hepsi yurtdışı kaynaklı 36 vaka bildirmiş, gün içinde 7 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybettiği açıklanmıştır.

Ülkeden gelen haberlere göre ülke içi kaynaklı Covid-19’ a rastlanmamaktadır. Hayatın normale döndüğü Çin’ de bilim adamlarının ikinci bir dalga ihtimali üzerinde durdukları ise gözden kaçmamaktadır.