Kobi Nedir Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı

04.05.2021
25
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kobi Nedir Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı
oy

Kobi Nedir Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı Bazen banka reklamlarında, bazen de haberlerde çokça ve sıkça duyduğumuz bir kavramdır Kobi. Peki, Kobi nedir, ne demektir, açılımı nedir? Özellikleri nelerdir? Sizlere bu yazımızda bu soruların cevaplarını sunacağız. Keyifli okumalar.

 Kobi Nedir? Açılımı, Tanımı Nedir?:

Kobi’nin açılımı “Küçük ve Orta Boy Işletme”dir. Günlük hayatın vazgecilmezi olan Kobi’ler, ekonominin can damarı olup, ekonomiyi diri ve canlı tutmak için vardır. Kobilerin varlığı, bir ülkenin ekonomisini büyük ölçüde etkiliyor olup, Kobilerin ülke ekonomisindeki ağırlığının oldukça fazla olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

 Kobi Çeşitleri Nelerdir?

2018 yılında Resmî Gazete’ye göre Kobiler 3’e ayrılmaktadır:

  1. Mikro Kobi: Diğer Kobi türleri arasında en alt yıllık gelir ve en az çalışan sayısı bu kobi türüne aittir. Resmî Gazete’de belirtilene göre, yıllık net geliri veya mali bilançosu 3 milyon lirayı geçmeyen ve SGK’lı çalışan sayısı 10’u geçmeyen Kobiler, Mikro Kobi olarak sınıflandırılır.
  2. Küçük Kobi: Mikro Kobilerden daha büyük olan ve yine çeşitli sınırlamalara tabi tutulan bir Kobi çeşididir. 10 ila 50 çalışan arasında olmak üzere SGK’lı çalışanı bulunan ve yıllık net geliri 12 milyon lirayı aşmayan Kobiler, Küçük Kobi olarak sınıflandırılmaktadır.
  3. Orta Kobi: Kobilerin en üst sınıfındaki Kobi türüdür. 50’den daha fazla çalışanı olan ve yıllık net geliri 125 milyon TL’yi geçmeyen Kobi türü, Orta Kobi’dir.

 Kobilerin Özellikleri Nelerdir?

Ülkeler için oldukça elzem olan ve ülke ekonomilerini diri ve canlı tutmaya yarayan Kobilerin özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz:

○ Demokratik ve kapitalist ekonomilerin can damarı olan Kobiler, politik ve sosyal sistemin daha istikrarlı olmasına fayda sağlarlar.

○ Büyük işletmeleri destekleyip tamamlanmalarina yardımcı olurlar.

○ Bölgeler arasındaki dengeli kalkınmayı sağlarlar.

○ Kobiler, aynı zamanda gelir dağılımındaki eşitsizliği büyük ölçüde azaltırlar.

○ Kobiler, düşük yatırım maliyetleri sayesinde istihdam imkanı yaratabilirler.

○ Kobiler sayesinde az yatırım yapılarak çok fazla üretim ve çeşitlilik sağlanabilir.

○ Kobiler, aynı zamanda yapıları gereği ekonomik dalgalanmaları absorbe ederek, bu dalgalanmalardan daha az etkilenirler. Bu tip olaylara daha direnclidirler.

○ Kobiler, talep değişikliğine ve çeşitliliğe de kolay uyum sağlayabilirler.

○ Kobiler, kişisel tasarrufu da hareketlendirebilir, bunları teşvik edebilir.

 

Sonuç itibarı ile Kobiler, ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli bir role sahiptirler. Kobi Nedir Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı Her ne kadar büyük işletmeler olmasalar da, şunu söyleyebiliriz ki, sayıları arttıkça ekonomiye verdikleri katkı da bir o kadar büyük olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.