Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

22.04.2022
21
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!
oy

Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular! Kış mevsiminde geçirilen hamileliğin hem iyi hem de kötü tarafları bulunmaktadır. Mineral, vitamin kaynağı olarak değerlendirildiğinde meyve sebzelerin en çok çıktığı süreç olan kış mevsimi sağlıklı bir hamilelik geçirilmesini sağlar. Fakat kış mevsimi soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyonlar bakımından bulaşma riski taşıyan hastalıklarladır. Kışın geçirilen bu hamilelik sürecinde anne adayının ve bebeğin sağlığının korunması çok önemlidir. Anne adayı eğer sağlıklı bir hamilelik geçirirse bebekte sağlıklı doğar.

Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

Kış Hamileliklerinde Kıyafet Seçimi

Kış aylarında havaların soğuması nedeniyle naylon ve sentetik kumaştaki kıyafetler insan vücudu için zararlıdır. Havanın vücutla temas etmesini engelleyen ve vücudu terleten kıyafetler enfeksiyonlara neden olur. Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular! Hamileler bu dönemde hava alabilen, pamuklu ve tüylü giysiler tercih etmelidir. İç giyim konusunda da bu özeni göstermeli hatta bel bölgesinin açık kalmaması gerekir. İhtiyaç anında çıkarabilmek bakımından tek kat kalın giysi yerine bir kaç kat orta ya da ince kıyafet giyilmesi daha mantıklıdır.

Kış Hamileliklerinde Ayakkabı Seçimi

Anne adayları kış aylarında ayaklarını soğuktan koruyabilecek ayakkabı tercih etmelidir. Tabanı rahat ve kaymayan, vücudun anatomik duruşunu destekleyen ayakkabı olmasına dikkat etmelidir. Ayakların bu dönemde sıcak tutulması önemlidir. Bunun için ayaklarına pamuklu ve ya yünlü çorap da giyebilirler.

Kış Hamileliklerinde Hangi Yiyecek Tüketilmelidir?

Hayvansal proteinler, bitkisel proteinler, balık, kış meyveleri, kış sebzeleri ve su en önemlileridir.

Hayvansal Proteinler: Yoğurt, süt, yumurta, peynir tüketilebilir besinlerdir.

Bitkisel Proteinler: Barbunya, kuru baklagiller, fasulye, mercimek tüketilebilir besinlerdir.

Balık: Hamilelikte içeriğinden dolayı balık tüketimi önemli bir yere sahiptir. Hamileliğin sekizinci haftasından itibaren anne adaylarının aldıkları kalsiyumlar bebeğin dişleri ve kemikleri için depolanır. Anne adayının hamilelik sürecinde aldığı demir ve protein bebeğin kas, kan, diş ve beyin yapımında etkili olur.

Kış Meyveleri: Kış mevsimi C grubu vitaminlerin en çok bulunduğu mevsimdir. Bu mevsimde üretilen ve tüketilen sebze meyveler çok yararlıdır.

Kış Sebzeleri: Karnabahar, kereviz, lahana, brokoli, ıspanak, dereotu, patlıcan vs. tüketilebilir besinlerdir.

Su: En sağlıklısıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.