KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

27.11.2021
23
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

Kış aylarında sağlıklı beslenme Kış mevsiminde çoğu insan hiç değilse 1 kere grip hastalığına ve soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Hal böyle iken beslenmede yapılacak doğru dokunuşlar, hastalığa yakalanmadan bu mevsimin kolay atlatılmasında büyük rol oynayacaktır.

KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALI?

Öte yandan havaların soğuması ve erken kararması ile beraber bilhassa akşam yemeklerinden sonra yüksek kalorili besin tüketiminde artış olmaktadır. Bunu önleyebilmek adına sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak; hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de yaşam kalitesini olumlu yönde artıracaktır. Kış aylarında sağlıklı beslenme nasıl olmalı? konusunda işte detaylar!

Beslenmenizi Renklendirin!

Gün içerisinde farklı renkteki sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme planı; A ve C vitamini ile antioksidan almak açısından yararlı olacaktır. Özellikle kış mevsiminde mandalina, nar, portakal ve havuç gibi meyvelerin bol bol tüketilmesi doğru bir karar olacaktır. Ancak bir hususa dikkat edilmesi gerekir ki o da; meyvelerin meyve suyu olarak değil, kilo kontrolü açısından ve tok tutması amacıyla taze bir biçimde tüketilmesi gerektiğidir. Günlük sebze ve meyve tüketiminin 5 ya da 8 porsiyon arasında olmasına da ayrıca özen gösterilmelidir.

Güçlü Bir Bağışıklık İçin Probiyotik Ürünleri Tercih Edin!

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına gün içerisinde mutlaka 1 bardak kefir ya da 1 kâse yoğurt tüketilmelidir. Kilo kontrolünün sağlanması için tercihen ara öğün olarak da tüketilebilir.

Su Tüketimini İhmal Etmeyin!

Her mevsim olduğu gibi kış mevsiminde de su tüketimine dikkat etmek, sağlık yönünden önem teşkil etmektedir. Yaz aylarında çok aranan su ihtiyacı, soğuyan havalar ile beraber genelde yerini bir azalmaya bırakmaktadır. Kış aylarında sağlıklı beslenme Ancak su içmek, hayati öneme sahiptir ve sadece yazın değil her mevsim tüketimi ihmal edilmemelidir. Saf su içmeyi pek sevmeyenler için ise içerisine çubuk tarçın, salatalık ve limon kabuğu gibi aroma veren besinler ilave edilerek daha kolay ve zevk ile içilmesi sağlanabilir.

Haftada Mutlaka 2 kez Balık Tüketin!

Bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olan ve n-3 yağ asiti yönünden zengin olan balığın tüketilmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kış mevsiminde de sağlıklı beslenme amacıyla tüketilecek olan ve iyi kalite protein kaynağı olan bir balığın tok tutma özelliği, aynı zamanda kilo kontrolü üzerinde de etkili olmaktadır. Haftada 2 kere toplamda 300 gram tüketim yapılması önerilmektedir. Pişirme şekline dikkat edilmesi de ayrıca önem taşımaktadır. Kızartması yerine ızgara ya da buğulama şeklinde yenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Tatlı Krizlerini Meyve ile Bastırın!

Sıcak hava şartlarından dolayı özellikle şerbetli tatlıların tüketimi yazın pek gitmese de genel anlamıyla soğuk kış aylarında tatlıya olan istekte bir artış görülmektedir. Kış aylarında sağlıklı beslenme Bu isteğin meyve çeşitleri ile karşılanması, sağlıklı beslenmek için atılacak en önemli adımlardan biridir. Ancak her besin gibi meyvelerde de belli miktarlarda kalori bulunduğu unutulmamalıdır. Meyve sevmeyen tüketiciler ise kalorisi düşük ve içeriği sağlıklı olan tatlılar seçmeye özen göstermelidir.