Kırmızı Et Alerjisine Dikkat! Öldürebilir

25.08.2021
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kırmızı Et Alerjisine Dikkat! Öldürebilir

Kırmızı Et Alerjisine Dikkat! Öldürebilir  Kırmızı et tüketimi her ne kadar sağlıklı olsa da, bazı insanlarda oluşan ete karşı alerjen durumları sağlık açısından zararlı olmaktadır. Uzmanlar kırmızı et tüketirken kırmızı et alerjisi belirtilerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. et tüketiminden en geç altı saat sonra belirtileri ortaya çıkan kırmızı et alerjisi nedir, kırmızı et alerjisi neden olur, belirtileri nelerdir, işte konunu detayları….

Kırmızı Et Alerjisine Dikkat!

 Kırmızı Et Alerjisi Nedir?

Kırmızı et tükettikten sonra etin alerjenleri sonucunda vücutta kurdeşen kaşıntı, kusma, karın ağrısı, dudakta şişme ve ishal belirtilerin yanı sıra bayılma ve tansiyon düşmesi gibi ölümcül reaksiyonların oluşmasına et alerjisi hastalığı adı verilmektedir. Alerjinin sıklığı bilinmese de de besin alerjisi bulunan hastaların içerisinde %3 ile %15 çocuklarda ve %2,5 ‘ta yetişkinlerde görüldüğü tahmin ediliyor. Özellikle sığır eti alerjisi çok sık görülen bir vakadır. Ayrıca inek sütüne alerjisi bulunan çocukların sığır eti alerjisi olabilmektedir.

 Kırmızı Et Alerjisi Nasıl Gelişir

 Uzmanlar kırmızı et alerjisinin

  • Süt alerjisine bağlı olarak
  • Kredi alerjisine bağlı olarak,
  • Kene ısırmasına bağlı olarak
  • Nedenlere bağlı olarak geliştiğini ifade ediyorlar

 Kırmızı Et Alerjisi Belirtileri Nelerdir

 Kırmızı et alerjisi belirtileri olarak E (lgE) aracılı olan ve lgE aracılı olmayan türlerde olduğu tanımlanmıştır. Bunlara göre kırmızı et alerjisi belirtileri de farklılık göstermektedir. Aracılı olmayan et alerjisinin de belirtileri süt alerjisi ya da kedi alerjisi sebebi ile ortaya çıkmakta ve et tüketiminden en geç 2 saat içerisinde kedini belli etmektedir. Et tükettikten sonra cildinizde kurdeşen dudakta şişme, ağzın içinde karıncalanma gibi durumlar ortaya çıkar. Aynı zamanda kusma, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler de görülebilir. Bazı zamanda astım ve alerjik rinit belirtilerine sebep olduğu gibi tansiyon düşmesi bayılma ve alerjik şok gibi ölümcül reaksiyonlar meydan gelmektedir

Kenen ısırtmasına bağlı olarak gelişen et alerjisinde ise et tüketiminden sonra 3 ile 6 saat içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kene ısırması sonrasında vücut alfa gal alerjisine karşı duyarlı hale gelir. Alfa gal içeren sığır etini alerji oluşturabilmesi için de protein ve lipite bağlanıp et alerjisi yapma potansiyeli artar ve bu nedenle reaksiyon gecikmektedir.

lgE bağlı olmayan kırmızı et alerjisinde ise tedaviye cevap vermeyen belirtiler ortaya çıkıyor. Bu belirtiler; göğüs ağrısı yutma güçlüğü reflü gibi hastalıklardır. Kırmızı et tüketiminden en geç 4 saat içerisinde tekrar eden ishal ve kusma belirtiler de görülmektedir.

 Kırmızı Et Alerjisi Tedavisi

 Kırmızı et tedavisi olarak uzmanlar kırmızı et tüketmekten kaçınmayı belirtiyor. Ayrıca kişi pişmiş ete uya da çiğ ete tepki gösteriyorsa etin iyice pişmiş olarak tüketmesi gerekir. Kene ısırıklarından kaynaklı olmayan et alerjilerini tedavisi mümkünüdür. Bu konuda hastaların doktor tavsiyesine uymaları gerekir. Çünkü kırmız et alerjisi basite alınmayacak ve ölümcül sonuçlar doğuran hastalıklardan bir tanesidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.