Kendimize Hedef Belirlemeliyiz?

09.06.2018
97
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kendimize Hedef Belirlemeliyiz?
oy

Hedef İnsanın doğuştan sahip olduğu özelliklerden biridir bir bakıma, hedef sahibi olmak. Kendimize Hedef Belirlemeliyiz? Dünyaya yeni gelen bir bebeğin kendini ifade edebilme hedefi vardır. Biraz büyüdükçe emekleme, yürüme hedefleri olur. Bunlarla birlikte, konuşma gayreti de bir hedeftir bebekler için. Her çabası bir hedefin göstergesidir aslında. Zaman geçtikçe ve insan ihtiyar sahibi oldukça, yani karar verme kabiliyeti geliştikçe, öncesinde fıtri olarak yaptığı hedef koyma işini bilinçli olarak yapmaya başlar.

Kendimize Hedef Belirlemeliyiz?

Okulunda başarılı olma, çevresi tarafından sevilen, sayılan bir kişilik sahip olma, üniversite sınavında dereceye girme, Kendimize Hedef Belirlemeliyiz? istediği mesleği elde etme gibi, binlerce farklı hedef koyar kendine, hayatının her evresinde. Birçok alanda, başarması gereken onlarca gayesi olur zamanla. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Ve hedef koymak da, inanmanın ilk göstergesidir. Ancak başaracağına inanan insan, kendine hedef koyar. Yoksa başarabileceğine dair ümidi olmayan insanın, kendine hedef koyması düşünülemediği gibi anlamsızdır da aynı zamanda.

 Başarının Yolu

İnanç göstergesi olmakla birlikte, insanın içindeki şevk ve gayretin kamçısıdır aynı zamanda, hedef belirleme. Hedefine odaklanan birinin, yapabileceklerinin üstüne çıkması bile olasıdır. Bu durum başarının en önemli etkenlerinden biridir. Öyle ki, başarmak için bazen tek ihtiyacımız olan bu olur.

 Doğru Hedef

Başarıya giden yolda en büyük yardımcılarımızdan biri olan, hedeflerimiz ile onlara yetişme gayret ve inancımızın gerçekliğinden emin olmalıyız. Kendimize Hedef Belirlemeliyiz? Yani, kendimize doğru hedefler koymak, o hedefe yürümek kadar önemli olacaktır.

Gitmek istediğimiz yer, gitmemiz gereken ve oraya gidebilecek yetkinliği kendimizde bulduğumuz yer olmalıdır ki, başarı kaçınılmaz olsun. Bu yüzden biraz daha başa gidersek, hedeflerimize karar vermede önce, kendimizi, yetkinliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı doğru analiz etmemiz gerekir. Böylece kendini tanıyan, neler yapabileceğini bilen, yapması gerekenleri ve neye ihtiyacı olduğunu bulan insanın koyduğu hedefe ulaşma ihtimali çok daha yükselecektir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.