Katılım Bankası Nedir?

20.07.2019
26
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Katılım Bankası Nedir?
oy

Katılım Bankası Nedir? Katılım bankacılığı, faizsiz bankacılık demektir. Toplum arasında ‘İslami Bankacılık’ olarak ta tanımlanmaktadır. Katılım bankacılığı, özellikle yastık altı yani atıl fonların sisteme katılmasında önemli rol oynamaktadır. Gelişmişlik seviyesine eren ülkelerde, bankacılık sisteminin de aynı düzeyde gelişmiş olmasının önemi büyüktür ve nakit para oldukça az kullanılmaktadır. Birikimlerini faizsiz olarak piyasada işlem görmesini istemeyen kişileri ve yine faizsiz olarak, fon ihtiyacını karşılamak istemeyenleri bir araya getirerek finans piyasasındaki boşluğu doldururlar.

Katılım Bankası Nedir?

Bunun sonucunda atıl fonlar da ekonomiye katılır ve katma değer sağlanmış olur.

Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışmaktadır?

Katılım bankaları, faizsiz bankacılığın dışında, mevduat bankalarıyla benzer şekillerde faaliyet göstermektedirler. Fon ihtiyacı olan müşteriler araba, arsa ve ev gibi bir alım yapabilmek için katılım bankalarını seçebilirler.
Mevduat bankaları, fon toplarken faizden kazanç vaat etmekteyken, katılım bankaları ise kar payı vaat eder.
Bunun sonucunda mevduat bankalarında faiz kazancı daha anlaşmanın başında belli olur. Katılım bankalarında ise kazanç bankanın kar elde etmesine göre vadenin sonunda belli olmaktadır. Banka elde ettiği kar kadar müşterilerine yansıtır. Aksi bir durumda katılım bankaları zarar uğradığı vakit müşterileri de zarar etmiş olacaktır.

Faizsiz bankacılık demek; Herhangi bir bankacılık işleminde faizin herhangi bir türünden kaçınmak, fon ihtiyaç sahiplerine nakit vermeden, malı peşin olarak alıp vadeyle satmak ya da ortak olmak, birikime sahip olanlardan sabit bir getiri üstlenmemek demektir.

Katılım Bankacılığında Çalışma Prensibi

Murabaha; Katılım bankacılığına ait bir terim olan murabaha için katılım bankasının çalışma prensibine örnekle açıklayacak olursak; İhtiyacınız olan bir makineniz olsun ve bunu alabilmek için ya mevduat bankasından faiz sisteminde bir kredi çekeceksiniz ya da katılım bankasına gideceksiniz.

Katılım bankasında yapılan incelemeler sonucunda, banka ihtiyacınız olan makineyi satın alarak size vadeli olarak satacaktır. Ya da işlemin boyutuna göre bir ortaklık anlaşması imzalayacaktır. Katılım Bankası Nedir? Bu hizmet şekline katılım bankacılığında verilen isim murabahadır.

Katılım bankalarında nakit olarak bir kredi sistemi bulunmamaktadır. Müşterinin ihtiyacı olan mal ya da eşyayı banka satın alır, müşteriye kiralar ya da belli bir vade ile satar. Katılım bankalarının da gelir etmek gibi amaçları vardır. Bunu gelirden gelen parayla değil, yatırım yapılan bir malın alım satımıyla gerçekleştirir.