Kapsamlı Araştırmalar Genel Kültüre Girer Mi?

14.05.2018
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kapsamlı Araştırmalar Genel Kültüre Girer Mi?
oy

Genel kültür, genel anlamıyla dünyada herhangi bir alanda iz bırakmış, mihenk taşı ve ya otorite olmuş olayları, insanları, eserleri veya en geniş anlamıyla bilgileri kapsar. Kapsamlı Araştırmalar Genel Kültüre Girer Mi? Kemal Sunal’ın oynadığı ilk film bir genel kültür bilgisidir örneğin ya da Titanic gemisinin ne zaman battığı ve kaç kişinin öldüğü bir genel kültür bilgisidir.

Kapsamlı Araştırmalar Genel Kültüre Girer Mi?

Peki, kapsamlı araştırmalar genel kültüre girer mi?  Kapsamlı araştırmalar, belli bir dal ve hatta o dalın belli bir konusu üzerine yapılır. Kuduz aşısını kimin, nasıl bulduğunu merak edip araştırmak, genel kültür bilgisine yapılan bir katkıdır. Ancak kuduz aşısının bileşenleri, bu bileşenlerin etkileri, araştırılması esnasındaki deneyler, Pasteur’un bu süreçte yaşadıkları ve meslektaşlarıyla o iletişimi gibi detaylı ve kapsamlı bir araştırma, genel kültür bilgisine destek olacak bir meraktan ziyade konuya özel ilgi gösteren ve daha önceden konu hakkında bilgisi olan bir kişinin girişeceği bir araştırma olacaktır. Dahası genel kültür bilgileri diğer insanların ilgisini çekerken bu kadar detaylı bir bilgi, konuya ilgisi olmayan insanları sıkacaktır.

Genel Kültür ve Kapsamlı Araştırma

Tabi bu konuda farklı görüşler olması da mümkün. Genel kültür dediğimiz alan insandan insana değişkenlik gösteren fikirlere de açık. İnsanlar, kendi ilgilendikleri alanlarla diğer insanlarında ilgileneceği inancına sahiptir ve başka insanlar konuya ilgi göremediklerinde samimi bir şekilde şaşırırlar. Tarihle ilgilenen insanlar örneğin, Kapsamlı Araştırmalar Genel Kültüre Girer Mi? tarihi olayların detaylarını öğrenme konusunda titizdirler ve bu bilgileri başka insanlarla paylaşma eğilimindedirler. Bilgilerini paylaşmaya çalıştıkları insanlar konudan sıkıldıklarında ya da ilgi göstermediklerinde hayal kırıklığına uğrarlar. Bu, belli bir alanla özel şekilde ilgilenen bütün insanlar için geçerlidir.

 

Ancak şunu belirtmek gerekir, bir konuya ilgi duymuyor olmak, o konuda hiç bir bilgiye sahip olmamayı mazur göstermez. İnsanlar yaşadıkları dünyaya dair az – çok bir şeyler bilmelidir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.