Kalp nakli nedir ?

Kalp nakli nedir ?
Kalp nakli nedir ?
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalp nakli nedir ? Kalp nakli kısaca gerektiği şekilde çalışamayan yani yeterli fonksiyon gösteremeyen kalbin sağlıklı bir kalp ile değiştirilmesi işlemidir. Organ bağışı yapmış sağlıklı bir birey öldüğünde, o bireyin böbrek,karaciğer,akciğer ve kalp gibi organları hazırlanarak daha önceden organ nakli kararı alınmış hasta bireylere nakledilir. Kalp nakline neden olabilecek bazı hastalıklar şunlardır: Gelişmiş kalp yetmezliği, aritmi, kardiyomiyopati(kalp yetmezliğine neden olan kalp kası bozukluğu), koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklardır.

Kalp nakli nedir ? Nasıl Olur ?

Nakile uygun olup olunmadığına nasıl karar verilir ?

Hastanelerin nakil ekipleri her bir bireyi değerlendirir. Kardiyologlar, cerrahlar ve diğer ekip üyelerin kalp naklinin fayda sağlama durumuna karar vermek için birlikte çalışırlar. Nakile uygunluk aşamasında değerlendirilen faktörler şunlardır: Kalp hastalığının şiddeti, nakil ameliyatını engelleyecek başka bir hastalığınızın olup olmadığı, yaş, kilo ve boy gibi faktörlerdir.

 Nakil sonrası riski arttırabilecek hastalıklar nelerdir ?

Damar hastalıkları, hepatit, akciğer hastalıkları, kanser,böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı bu hastalıkların başında gelir.

 Kalp nakli ameliyatı ne kadar sürer ?

Eğer VAD cihazınız varsa ameliyat 3 veya 4 saat civarında sürmektedir.

Eğer nakil ameliyatı öncesi göğüs ameliyatı olmanız gerekiyorsa 6 ila 8 saat civarında sürmektedir.

 Kalp nakil sürecinin dört aşaması nedir ?

 Nakil öncesi muayeneleri ve testleri: Bu aşamada nakile uygun olup olmadığınızı görmek amacıyla muayeneler ve testler yapılır.

Bekleme listesi: Uygun olduğunuz görülürse bekleme listesine eklenirsiniz ve nakil edilecek kalp bulunana kadar kardiyolog takibinde olursunuz.

Kalp nakli ameliyatı: Donör kalbi hazır olduğunda koordinatörünüz tarafından aranır ve ameliyat günü için hastaneye çağırılırsınız.Ameliyatınızı olur ve taburcu olursunuz.

Takip süreci: Hastaneden ayrıldıktan sonra diyet,egzersiz,ilaçlar ve takip randevularıyla sürekli olarak gözlem altında olursunuz.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Bilgi Web ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!