Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri

09.12.2018
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri
oy

Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri 2013 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre, aynı Bakanlık İş Ekipmanlarının Kullanımına İlişkin Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği Yönetmeliği yayınlamıştır. Bu yönetmelik, işyerlerinde iş ekipmanlarının kullanımı için sağlık ve güvenlik için asgari gereklilikleri ortaya koymaktadır.

Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri

Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri Bakım, Onarım ve Periyodik Kontroller başlıklı bu Yönetmeliğin ekinde (Ek 3), kaldırma ve taşıma ekipmanı için kılavuzlar bulunmaktadır. Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri Buna göre, standartlarda başka bir kriter yoksa. Kaldırma ve taşıma makineleri beyan edilen yükün en az 1.25 katını etkili ve güvenli bir şekilde kaldırabilecek ve askıya alabilecek niteliktedir. Bu yüke dayanacak şekilde yük frenlerine de sahip olmalıdır.

Düzenli aralıklarla yapılacak kontrolleri sadece mühendisler, makine teknisyenleri veya yüksek teknisyenler yapmalıdır. Tahribatsız muayene yöntemleri uygulanacaksa, kontroller, TS EN ISO 9712 standardına göre (eski TS EN 473 standardı) eğitilmiş mühendisler, İş Makinalarının Periyodik Kontrolleri  teknisyenler veya yüksek teknisyenler tarafından yapılmalıdır.

Bazı kaldırma ve taşıma makineleri için düzenli kontrol kriterleri ve kontrol süreleri yönetmeliğe ekli tabloda verilmiştir. Kaldırma ve taşıma makinelerinin periyodik denetimleri için aşağıdaki hizmetler sağlanmaktadır.

Şirketimiz, Teknik Kontrol ve Muayene Hizmetleri kaldırma ve taşıma makinelerinin perestrik testlerini. Yerli ve yabancı kuruluşlarca yayınlanan ilgili yasal düzenlemelere, standartlara ve test yöntemlerine uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.