Kadınlara Şiddet Uygulayan Erkeklere Hapis Cezası

22.04.2022
17
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Kadınlara Şiddet Uygulayan Erkeklere Hapis Cezası
oy

Kadınlara Şiddet Uygulayan Erkeklere Hapis Cezası Allah kadınları ve erkekleri eşit şekilde yaratmıştır. Hiç bir erkek kadınlar sırf biraz daha zayıf oldukları için kadına karşı şiddete başvurmamalı ve sorunlarını doğru bir üslupla çözmelidir. Her ne kadar medeniyet gelişmiş ve insanlar daha bilinçli hale gelmiş olsa da hala eski kafalı bazı kesim insanlar her şeyin eskisi gibi olduğunu düşünerek kadınları darp edebilmekte. Kadına şiddetin azalması gerektiği yerde kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Kamuoyu ve medya bu konuda çok hassas davranmasına rağmen deli cesaretine sahip bazı kişiler kadına şiddet uygulamakta çok ısrarcı davranıyor. Böyle insanlar karşısında ise polis ve adalet yargısı devreye giriyor. Ancak verilen cezaların yetersizliği ise halkı tamamen yıldırmış durumda.

Verilen Cezaların Yetersizliği

Kadına şiddet uyguladıktan sonra yakalanan ve hakim karşısına çıkarılan bir kişi bir kaç ay hapis yatarak dışarı salıveriliyor. Adalet sisteminde bu kişi cezasını çekmiş sayılıyor ve daha iyi bir birey olarak dışarı çıktığı düşünülüyor. Ancak içeride rahat bir yatakta sıcak yemeklerle dört duvar arasında gününü gün eden bu kişiler çıktıktan sonra kaldıkları yerden devam ediyorlar ve hapiste hiç bir gelişim yaşamıyorlar. Kişilerin ağır bir ceza alması için kadınların tecavüz edilerek öldürülmesine gerek yok. Özellikle medyaya ve kamuoyuna taşınan tecavüz olaylarında polisler ve hakimler çok titiz davranarak sırf adalet yerini bulmadı demesinler diye kişiye ömür boyu hapis verebiliyor. Bir kadını darp edip ayakta duramayacak veya günlerce hastanede yatıracak hale getiren kişilere de bu uygulama bu ceza verilse o kişilerde inanılmaz değişimler yaşandığını herkes görecektir.

Hapiste Kişisel Gelişim Desteği

Hapis cezası alarak içeriye gönderilen kişilerin içeride bir başına bırakılmamaları ve kişisel gelişim seminerleri verilmeleri gerekmektedir. Bir çok hapishane de bu uygulama bulunmamakla birlikte içeride ki mahkumların sadece avluda vakit geçirip yatakta tavanı seyrederek günlerini geçirdiklerini halk biliyor. Oysaki içeride ki kişilerin neden içeriye girdikleri, neden bu yola düştükleri ve sonucunda pişman olup olmadıklarının farkına varmalarını sağlayan bir seminer yapılsa her şey bambaşka olabilir. Özellikle kadını bir insan değil de bir eşya bir et parçası olarak gören kişilerin kadının ne kadar değerli, hassas, duygusal olduğu konusunda seminerler verilmesi çok faydalı olabilir. Peygamber Efendimizin kadınlar hakkında söylediği birçok hadis bulunmaktadır.

Cennet annelerin ayaklarının altındadır sözü herkesin bildiği veya işittiği bir sözdür. En basitinden dinimiz doğrultusunda kadınlara verilen değerin ve gösterilen hassasiyetin cezasını çekmekte olan kişilere öğretilmesi, belki de o kişinin hayat boyu değişerek kadınlara farklı bir gözle bakmayı öğrenmesine neden olacaktır. Bu sebeple işin özü verilen hapis cezası yetersiz kalmakta ve kişinin akıllanması için hiç bir yaptırım uygulanmamaktadır. Dört duvar arasına koymak bir çözüm değildir. Kadınlara Şiddet Uygulayan Erkeklere Hapis Cezası İçeride kişiyi akıllandıracak dersler ve seminerlerin varlığı ve bunların ısrarla kişiler üzerinde uygulanması toplum sağlığı ve en önemlisi kadınlarımızın hayatı açısından çok önemli bir yere sahip olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.