İş Yeri Sektör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

03.05.2021
43
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
İş Yeri Sektör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
oy

İş Yeri Sektör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Birçok insan artık kendi iş yerini açmak istemektedir. Ancak ne yapması gerektiğini, hangi yolları izlemesi gerektiğini bilmemektedir. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Lokasyon

Birçoğunuzun tahmin ettiği gibi iş yerinizin konumu çok önemlidir. Açacağınız iş yeri bir kıyafet mağazası ya da kafe tarzı bir yer olabilir. Bu yüzden hedef kitlenizi, rekabet ve dağıtım ağını, ulaşım açısından kolaylığı gibi nedenleri düşünüp, çok iyi seçip, seçtikten sonra konumunuzu belirlemelisiniz.

Hedef Kitle Seçimi

İş yerinizi açmak istediğiniz konumdaki hedef kitlenizi gözlemleyin. Böylelikle hedef kitlenizin yoğun olduğu yerlerde iş yerinizi açarsanız daha çok iş yapacaksınızdır.

Cadde Üzerinde İş Yeri Açmak

Bir diğer önemli maddemiz ise cadde üzerinde iş yeri açmak. Cadde üzerinde iş yapmak ara sokakta iş yapmaktan daha kârlı olacaktır. Çünkü cadde de iş yerinizi gören insan sayısı artacaktır.

Rekabet Ağını Gözlemlemek

Konumunuzda bulunan diğer işletmeleri gözlemleyin. Böylelikle hangi işletme daha çok iş yapıyor ya da o konumda iş yaparsanız kazançlı olur mu veya nasıl bir değişiklik yaparsanız bir adım önde olursunuz görebilirsiniz.

Rakip Firmaya Yakın Olmamak

Eğer rakip firmaya yakın olmak isterseniz unutmamalısınız ki o firma siz gelmeden önce oradaydı. Yani belli bir kitle seviyesine ulaştı. Bu yüzden konumunuzda açmak istediğiniz iş yerinden ne kadar çok varsa bu sizin zararınıza olur. Zararı yarara çevirmek içinde açmak istediğiniz iş yerinin hangi konumlarda az ya da hiç olmadığını gözden geçirin.

Kolay Ulaşım

Büyük şehirlerdeki sıkıntılardan bir tanesi de trafiktir. Bu yüzden konumunuzu ne kadar ulaşımı kolay bir şekilde seçerseniz sizin lehinize olur.

Büyüme Stratejileri

Farkındaysanız bütün kâr elde eden iş yerleri diğer iş yerlerinden farklı yol izlediği için büyümüşlerdir. Bu yüzden kendi büyüme stratejinizi geliştirmeyi unutmayın.

Kira Ücretleri

Büyük şehirlerde kira ücretleri çok yüksekken küçük şehirlerde daha düşük olabiliyor. Kira ücretini etkileyen diğer faktör ise yol üzerinde olup olmaması, ulaşım kolaylığı, imar durumu gibi nedenlerdir. Bu yüzden tercih ettiğiniz konumdaki kira ücretlerini iyi araştırın.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.