İnsanların Sağlığına Silah Dayayan Şeyler

03.08.2019
128
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
İnsanların Sağlığına Silah Dayayan Şeyler
oy

İnsanların Sağlığına Silah Dayayan Şeyler Ömür bize verilen kısacık bir zaman dilimidir. Bu zamanının kıymetini bilerek yaşamalıyız elbette. İnsan bilinçli olmalıdır. Yaşadığımız dönemde kanserojen madde içeren gıda sayıları oldukça arttı. Sağlık açısından oldukça zararlı olan gıda maddelerinin sayısı her geçen günde daha da artmaktadır. Bu gıdalardan ve içerdiği zararlı maddelerden biraz bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

İnsanların Sağlığına Silah Dayayan Şeyler

Zararlı Besinler

Mikrodalgalar her evde sıkça rastlanan ve pratiklik açısından en çok tercih edilen eşyalardan bir tanesidir. Ve patlamış mısırda televizyon karşısına geçtiğimizde yemekten hoşlandığımız en iyi çerezdir. İçerdiği trans yağ maalesef ki bize oldukça zarar vermektedir. Yine buzluklarımızda dondurduğumuz ve çözdürüp yediğimiz çocuklarımız için sağlıklı olduğunu düşünüp yedirdiğimiz balık ve balık ürünleri içerdiği ter bütilhidrokinon denen madde ile zarar vermektedir. Yine marketlerde renk renk değişik görüntüleriyle hepimizin dikkatini çeken çikolata ile kaplanmış gıdalar içerdiği polisorbat 60 ile zarar veriyor. Salatarımızı tatlandırmak için kullandığımız hazır salata salata soslarından da kaçınmalıyız içerdiği sodyum karboksimetil selüloz ile yarar değil zarar vermektedir.

Yaz aylarında gerek çocukların gerek gençlerin her yaştan insanların sıcak havalarda serinlemek için tercih ettiği dondurmalar ise içerisinde soya yağı, titanyum dioksit, yapay renklendirici içermektedir. Aşırı yağda kızarttığımız yiyeceklerde hidrojenize yağ içererek zarar veren maddelerin başında gelmektedir. Kurutulmuş meyvelerden de uzak durmalıyız. Her meyve mevsiminde ve zamanında güzeldir. Kuruttuğumuz meyveler sülfit içermektedir ve yarar değil zarar vermektedir. Yemeklerimize sık sık eklediğimiz margarinlerden de uzak durmalıyız içerdiği potasyum sorbat, trans yağ, soya yağı, gıda boyası vücudumuza zarar vermektedir. Bu besinlerin yanı sıra ülkemizde gençlerde hızlıca yaygınlaşmaya devam eden ve son derece kullanım oranının artış gösterdiği sigaradan da bahsedelim.

Sigara Kullanımı

Bu başlık altında yazılabilecek o kadar zarardan bahsedebiliriz ki bunları bile bile bu maddeye bağımlı olma psikolojisinde bulunmak oldukça üzücü bir durum. Nikotin bağımlılığının yanı sıra genellikle genç kesimde özentilik ve havalı görünmek amacıyla sigaraya yönelme durumu var. Bu kafalarına silah dayamak gibi bir durumdur. Sigaranın verdiği ağızda ve vücutta ağır koku, dişlerde ve ciltte kararma, diş etlerinde kızarıklık ve damarları tıkayarak verdiği zarar oldukça ölümcüldür.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.