İlk yardımda hasta nasıl değerlendirilir ?

13.04.2022
37
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
İlk yardımda hasta nasıl değerlendirilir ?
oy

İlk yardımda hasta nasıl değerlendirilmelidir

Nörolojik Muayene: Yaralının bilinç durumunu değerlendirirken yaralının sözel uyarıya nasıl cevap verdiğine balkır. İlk yardımda hasta nasıl değerlendirilir ? Anlamlı cevap verebilir, anlamsız-uygunsuz sözler söyleyebilir, inleyebilir veya hiç tepki vermez, veremez. İkinci olarak gözünün açık olup olmadığına, emirlere veya ağrılı uyaranlara gözünü açıp açmadığına bakılır. Üçüncü olarak ise sözlü ya da ağrılı uyaranlara kendiliğinden tepki verip vermediği incelenir.

Duyu Muayenesi: Yaralının küçük parmağının iç yüzüne ve ayak tabanına hafifçe dokunarak hissedip hissetmediği kontrol edilir. Ayrıca, hasta hafifçe cimcikleyerek ağrılı uyarana cevabı ölçülür. Hasta hafif dokunmaları hissediyorsa ağrılı uyarana cevap aranmaz. Yaralının üst ve alt ekstemitelerine dokunarak duyu muayenesi yapılır. Sağda ki ve solda ki duyunun eşitliğinin aynı olup olmadığı araştırılır.

Motor Muayenesi: Yaralının elini hareket ettirip ettirmediğine bakılır. Yaralıya elini yumruk yapıp açmasını söylenerek emirleri yerine getirip getirmediği gözlenir. Ellerimizi tutup sonrası sıkması söylenir. Bu yolla, yaralının gücü ve güç kaybı ölçülür. ATT, ellerini hastanın ayaklarının altına dayayarak ayaklarını ileri itmesini ister. Bu yolla ayaklarda ki güç kaybının olup olmadığı tespit edilir. İlk yardımda hasta nasıl değerlendirilir ? Yaralının kavrama ve itme gücünü iki taraflı karşılaştırılması, diğer tarafta güçsüzlük olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.