İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

25.09.2019
5
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır
oy

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? Toplumun kabul etsek ya da etmesek de fiziksel güzellik normları vardır ki bu güzellik algısı son zamanlarda bir dayatmaya dönüşmüştür. Bu durumda ideal kilonun neye veya kime göre olduğu da tartışmaya açık bir konudur. Ancak sağlık açısından baktığımızda kilo problemleri yüzünden ortaya çıkan sağlık problemlerine karşı önlem alabilmek için önemlidir.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo sanılanın aksine estetikten çok sağlıkla alakalı bir olgudur. İnsanın kilosunun boyuna oranı olarak da kabul edilebilir. Zayıflamaya ya da kilo almaya çalışmaktansa ideal kilo değerleri içinde olarak beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı zayıflık ve aşırı kilonun da insan sağlığı açısından önemli ölçüde zararları vardır.

Kilonun boya oranı olan bu hesap erkek ve kadın vücutları için farklı yelpazelerde değerlendirilmedir. Bunun sebebi kadın ve erkek vücudunun birbirine benzemesine rağmen fiziksel ölçüde keskin farkları olmasıdır.

İdeal Kilonun Altında veya Üstünde Olmak

Obezitenin son dönemlerin en yaygın hastalığı olduğu biliniyor ve yanında pek çok hatalığı da beraberinde getiriyor. Haddinden fazla zayıflık da bakıldığında obezite kadar tehlikeli bir durumdur. Vücudun ideal kilonun 10-15 kg altında olması zayıflık, 15-20 kg altında olması ise ciddi zayıflık olarak nitelendiriliyor.

Zayıflık; halsizlik, baş dönmesi ve kansızlık gibi yetersiz beslenmenin sonucunda oluşan hastalıkların yanı sıra ishal ya da kabızlık gibi bazı metabolik rahatsızlıkları da tetikliyor. Ciddi zayıflık ise nabız atışında bozukluk, kalp ve sinir hastalıkları ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor.

İdeal kilonun altında bireylere yüksek kalorili diyetler; ideal kilonun üstünde bireylere ise düşük kalorili bir diyet ve egzersiz programı tavsiye ediliyor.

İdeal Kilo Hesaplama Yolları

İdeal kilo vücudunuzun boyuna göre hangi kilonun sizin için ideal kilo olduğunu belirtir. Bu hesaplamayı hızlıca yapmak için internette kolaylıkla bulacağınız ideal kilo hesaplama araçlarını ve sitelerini kullanabilirsiniz.

İdeal kilo hesaplamanın formüllerine bakacak olursak;

Kadınlar için: 45,5 + 2,3*(boyunuzun inch cinsinden değeri – 60)

Erkekler için: 50 + 2,3*(boyunuzun inch cinsinden değeri – 60) olarak hesaplanır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.