Hipertiroidi İçin Beslenme İpuçları

16.11.2021
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Hipertiroidi İçin Beslenme İpuçları

Hipertiroidi İçin Beslenme İpuçları Aşırı aktiviteye yatkınlıkla, aşırı iyot alımı aşırı aktif bir tiroide neden olabilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme her şeyden daha önemlidir. Bu aynı zamanda hipertiroidizmin gelişmesini de önleyebilir.

Hipertiroidi için diyet

Aşırı aktif tiroidin bir nedeni, otonomi olarak bilinen, tiroid bezinin bir kısmının veya tüm tiroid dokusunun kontrolsüz bir şekilde çok fazla hormon üretmesidir. Kontrol artık hipofiz bezinetabi değildir. Hormon üretimi vücudun ihtiyaçlarını aşarsa, bu hiperfonksiyona yol açabilir. İyot alımı bu süreci etkiler. İyot uzun süre çok büyük miktarlarda alınırsa, bu durum tiroid bezinin zaten hasta, kontrolsüz çalışan kısımlarının çok fazla hormon salgılamasına neden olabilir. Aynı zamanda uzun süreli iyot eksikliği de tiroid otonomisinin sebebidir. Bu, tiroid bezinin genişlemesine ve dolayısıyla organın aşırı aktif işlevine yol açar. Bu nedenle, aşırı aktif tiroid durumunda doğru beslenme için bu kural geçerlidir: Ne çok fazla, ne de az iyot!

Hipertiroidi İçin Beslenme

Türk Beslenme Derneği, 13 ila 51 yaş arasındaki ergenler ve yetişkinler için günlük 200 mikrogram iyot alımını önermektedir. Hipertiroidi İçin Beslenme İpuçları Çoğu uzmana göre 500 mikrogramdan fazla olmamalıdır. Bununla birlikte, genel olarak uzmanlar, aşırı aktif bir tiroid durumunda iyot alımı söz konusu olduğunda hemfikir değildir. Bunun temel nedeni, tiroid fonksiyonu ile iyot alımı arasındaki bağlantının henüz yeterince araştırılmamış olmasıdır.

Aşırı aktif metabolizma için alkol ve kahveden kaçının

Metabolizma, aşırı aktif bir tiroidle zaten daha hızlı çalıştığı için, bu hastalıktan etkilenenler kahve, alkol ve koladan uzak durmalıdır. Bu içecekler metabolizmanızı daha da hızlandırır. Her zaman meyve ve sebze şeklinde yeterli miktarda vitamin tüketmeye özen gösterin. Ancak kuş üzümü ve kivi gibi meyveler çok fazla iyot içerir ve yalnızca sınırlı bir ölçüde tüketilmelidir.

Şişelenmiş su bile iyot değerleri yüksekse zararlı olabilir, çoğu su markasında bu durum kontrol altında olsa da içerik markadan markaya göre değişebilir. Bazı markalar litre başına 1000 mikrogramdan fazlasını içerir. Ne kadar iyot içerdiklerini öğrenmek için maden suyu ve diğer besinlerin etiketlerini takip etmeli ve ayrıca uygun bir beslenme planı hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Beslenmeye ek olarak, Türk Beslenme Derneği web sitesinde önerildiği gibi, dezenfektan veya iyot içeren tıbbi su şeklindeki iyotla harici temastan da kaçınılmalıdır. X-ışını kontrast maddesi ile yapılan tıbbi muayeneler sırasında da dikkatli olunmalıdır.

Tiroid bezinin büyümesini önlemeye yönelik yeterli miktarda iyot alındığından emin olmak için özen gösterilmelidir. Hipertiroidi İçin Beslenme İpuçları Bu özellikle hamile kadınlar, emziren kadınlar ve gençler için geçerlidir. Örneğin deniz balıkları özellikle iyot bakımından zengindir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.