Hayvanlar Neden Ve Nasıl Kesilir?

24.04.2018
64
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hayvanlar Neden Ve Nasıl Kesilir?
oy

Hayvan kurban etmek asırlar öncesinden süregelen ve tanrıya olan bağlılığı göstermenin yollarından sadece birini teşkil etmektedir. Hayvanlar Neden Ve Nasıl Kesilir?  Şintoizm’den Hinduizm’e İslam dinin ’den Yahudiliğe kadar pek çok dinde tanrıya olan bağlılığı göstermek için hayvanlar kesilerek kurban olarak sunulmaktadırlar.

Hayvanlar Neden Ve Nasıl Kesilir?

Neden Hayvan Kesilir? Doğaüstü varlık olarak adlandırılabilecek tanrıya olan şükranları sunmak. O ndan af dilemek veya yardım talebinde bulunmak için bazı hayvanlar günümüze değin kurban olarak sunulmuştur. Bazı inançlarda ise kötülüklerden ve doğada gerçekleşen felaketlerden korunmak için tanrıya kurbanlar karşılık olarak verilmiştir.

 İslam Dininde Kurbanın Yeri Nedir?

Kurban olarak hayvan kesmenin Allah’a karşı olan görevleri ve sorumlulukları yerine getirmenin yanı sıra toplumsal açıdan bakıldığında da birçok amaca temel teşkil etmektedir. Bunlar arasında eş, dost yakın akraba dışındaki kişilere yardım ve destekte bulunabilme, ihtiyaç sahiplerinin bu şekilde ihtiyaçlarını gidererek toplum içerisinde barış ve dengeyi sağlayabilmek gelir.

 Hangi Hayvanlar Kesilebilir?

Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların 1 yaşını; inek, boğa, manda, dana gibi hayvanların 2 ve devenin 5 yaşını doldurmuş sağlıklı hayvan kurban edilmesi gerekli şartlardandır. Yünü kırkılmamış, evcil ve özellikle gebe olmayan hayvanlar kurban olarak seçilmelidir.

 Hayvan Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Kurban edilecek hayvana acı çektirmemek eziyet etmemek gerekmektedir. Kesim öncesinde hayvanın ürkmemesi için gözleri bir bez parçası ile bağlanmalıdır. Kesim sürecinde hayvanın debelenmemesi ve kaçmaması için ön ayakları ve arka ayakları ayrı ayrı birbirine bağlanması gerekmektedir. Hayvanlar Neden Ve Nasıl Kesilir? Kesimi gerçekleştirecek kişinin kıbleye doğru dönmesi ve hayvanın sol yanının üzerine yatırılması dine uygun bir kesimin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Zikredilmesi gereken dualar ve sözcükler söylendikten sonra hayvanın boğazında bulunan yemek, nefes boruları ve damarların ani bir şekilde kesilmesi ile kurban işlemi gerçekleştirilmiş olur.

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.