Hamileyken Diş Dolgusu Yaptırabilir miyim?

15.09.2021
16
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Hamileyken Diş Dolgusu Yaptırabilir miyim?

Hamileyken Diş Dolgusu Yaptırabilir miyim? Diş bakımı herkes için ilk sıralarda olması gereken önemli bir detaydır. Söz konusu bir de hamilelik olduğunda ağız ve diş sağlığı biraz daha önem kazanır. Nedeni ise gebelik sürecinde dişlerin normalden daha hassas olmasıdır. Bu süreçte ağız ve diş hijyeni konusunda daha özenli olmak hem anne hem de bebeğin sağlıklı olması adına mühimdir.

Hamileyken Diş Dolgusu Yaptırabilir miyim?

Hamilelikte değişen hormonsal denge vücutta çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. Gebeliğin ilk 3 ayı ise kadınlar için genelde en zorlu geçen dönemdir. Kusma ve bulantı yaşayan kadınların ağız florası daha da asidik hale geldiğinden diş çürükleri ve farklı problemler ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hamileyken kadınlar genellikle diş hekimine gitmekten ya da ilaç kullanmaktan son derece kaçınırlar. Ancak bazen öyle sağlık problemleri ortaya çıkar ki tedavi kaçınılmaz olur. Hamilelik döneminde yaşanan şiddetli diş ağrısı da ne yazık ki bunlardan biridir. Hamileyken Diş Dolgusu Yaptırabilir miyim Zaten gebelik nedeniyle zor günler geçiren anne adayı buna bir de diş ağrısı eklendiğinde dayanamaz hale gelebilir. Hamilelik döneminde kanal tedavisi ve dolgu işlemi yaptırmanın anneye ya da bebeğe zarar verdiğine dair kanıtlanmış bir bilgi yoktur.

Hamilelikte Diş Dolgusu Yaptırmak Güvenli Midir?

Diş hekimine ağrı, hassasiyet, iltihap gibi nedenlerden dolayı başvuran hamile kadınlar öncelikle muayeneye alınır. Ancak kişinin hamile olduğunu mutlaka diş hekimine söylemesi gereklidir. Eğer doktorunuz muayene sonrasında size dolgu işleminin kaçınılmaz olduğunu söylediyse gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Genelde diş hekimleri bu tarz durumlarda jinekoloğunuz tarafından, dolgu yaptırmanızda bir sıkıntı olmadığına dair imzalı kağıt talep edebilirler. Kaç haftalık gebe olduğunuz ve hamileliğinizin gidişatı da dolgu işleminde etkili olacak durumlardır.

Hamileyken Diş Dolgusu Yapılır mı?

Normal kişilerden farklı olarak hamilelerde diş bölgesinin uyuşturulması sırasında adrenalinsiz anestezi uygulanır. Ayrıca ihtiyaç durumunda antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Tabi ki bu ilaçların da hamileler için uygun kategoride olması gereklidir. Hamile bir hastaya dolgu işlemi yapan diş hekimleri civalı amalgam dolgu yerine farklı malzemeler tercih edebilir. Diş hekiminiz hızlı şekilde işleminizi tamamlamaya çalışır ve rahatsız olmamanız için de elinden geleni yapar. Farklı lokal anestezik kullanılacak olması da gözünüzü korkutmasın, çünkü işlem sırasında hiç acı hissetmezsiniz.

Hamilelikte Diş Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 Hamilelik dönemi boyunca dilediğiniz zaman diş tedavisi yaptırabilirsiniz. Ama gebeliğin 2. trimesteri yani 14.-20. haftalar arası diş dolgusu, kanal tedavisi ve diş çekimi gibi işlemler için çok daha uygundur. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda bu dönemde yapılan diş tedavilerinin daha sonra yan etki ortaya çıkarma riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Hamileyken Diş Dolgusu Yaptırabilir miyim Fetal organların gelişiminin tamamlandığı 2. tremester gebe için daha az sıkıntı vericidir. Bulantı, kusma gibi durumlar bu dönemde azalmış olduğu ya da bittiği için anne adayı tedavi sırasında daha az rahatsız olur.

Eğer hamilelik döneminde size ciddi sıkıntılar verecek ağız ve diş problemlerinden yakınıyorsanız mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gereklidir. Jinekoloğunuz ve diş hekiminiz sizin için en uygun tedaviye karar verecektir. Hamilelik boyunca mutlaka günde 2 defa dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.