Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişleri

12.08.2019
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişleri

Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişleri Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en farklı ve özel dönemdir. Hamilelik baştan aşağı değişim görülen bir süreçtir. Hormonal değişikliklere ek olarak bir de toplumda sen hamilesin ve devamı şeklinde gelen uyarı ve ikazlar anne adayını etkiler. Bu etkiler sonucu birçok anne adayı sadece vücutsal olarak değil duygusal olarak da farklı bir döneme girmiş olur.

Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişleri

Fiziksel olarak kilo artışı bebeğin büyümesi ile oluşur. Güncel hayatın devamı için anne adayının her açıdan bu sürece daha uyumlu olması sağlanmaya çalışılır. Birinci aydan başlayarak yemek yeme bozukluğu ve mide bulantısı oluşabilir. İlerleyen aylarda alınacak önlemler ile bu durum azaltılır. Anne adayının ilk hamileliği ise vücudun ilk kez yaşadığı bir süreç olduğundan değişiklikler daha fazla hissedilir.

Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişler

Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişler

Uyku Sorunu ve Yorgunluk

Anne adayı zaman geçtikçe özellikle yorgunluk ve halsizlik yaşar. Oluşan fiziki değişim bebek ile birlikte rahim ve karın bölgesinin büyümesi ardından yaşanılan uyku sıkıntılarını doğurur. Uyku pozisyonu değişikliği rahat uyku uyuyama sorunu yaşanır. Bu uyku sorunu bir süre sonra ruhsal çöküşe neden olur. Bunun sonucunda Elbette bu durum anne adayından diğer anne adayına değişiklik gösterebilir.

Ani Duygusal Değişiklik

Fiziksel değişikliklerin yanında yaşanılan ruhsal değişikler anne adayında görülür. Bir anda ağlamaya başlamak, endişelenmek ve korku duymak bu ruhsal değişikliklere örnektir. Bazı anne adaylarında aniden gülme meydana gelebilir. Bu duygusal değişikler ve tepkiler son aylara yaklaştıkça daha da artar. Bunun sonunda doğumun yaklaşması anne olmak bebeğini sağlıklı kucağında görmek endişesi anne adayını ruhsal olarak sıkıntıya düşürür. Bunun nedeni ilk aylarda bebeği hissetme durumu olmadığından anne adayı son dönem kadar endişeli olmaz. Bebeği hissetmek, hareketlerini hissetmek zamanla hem doğum hem bebek için endişe etmesine neden olur.

Anne adayının derinden annelik duygusunu hissetmeye başladığı bu son dönemde yani doğuma yaklaştıkça psikolojik değişimler daha fazlalaşır. Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişleri Bu değişimler anne adayının psikolojik sorunu olduğunu göstermez. Bu durum elbette bir bebek dünyaya getirecek annenin normal durumu olarak kabul edilmelidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.