Hamilelik Ve Evcil Hayvan Bakımı

22.04.2022
42
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Hamilelik Ve Evcil Hayvan Bakımı
oy

Hamilelik Ve Evcil Hayvan Bakımı Amerika ve Avrupa başta olmak üzere Türkiye’de ki ailelerin bir çoğu da evcil hayvan beslemektedir. Hamilelikte ve sonrasında devam eden doğum sonrasında bebek veya annede genellikle bir probleme yol açmamaktadır. Fakat yinede her hangi bir olumsuzluk durumunda dikkatli olunmalıdır.

Hamilelik Ve Evcil Hayvan Bakımı

Hamilelik Döneminde Evde Kedi Bakımı

Kedilerde özellikle de dışarıya çıkarılan kedilerde en büyük tehlike dışkılarında bulunan doğmamış bebeklerde enfeksiyon oluşturan çok ciddi sıkıntılara neden olan bir parazitin bulunmasıdır. Evde bakılan kedilerde ise bu parazit daha az görülmektedir. Fakat bu parazitin kedi dışkısıyla bulaşma ihtimali olduğu için önlem alınarak kedinin dışkı kabının başka birisi tarafından değiştirilmesi anne adayı için daha sağlıklı bir durum olacaktır. Kedinin sevilmesinde kediye dokunulmasında herhangi bir sakıncalı durum olmayacaktır. Hamilelik Ve Evcil Hayvan Bakımı Kedilerde ki bu parazit insanlara direkt olarak bulaşabilir kedi dışkısına temas edilen ellerin yıkanmaması sonucu ağız yoluyla da bulaşabilmektedir. Aynı zamanda kedi dışkısına bulaşmış sebze ve meyvelerde iyi yıkanmamış veya iyi pişirilmemiş ise bu parazit vücuda sindirim sistemi ile bulaşmış olacaktır. Bu parazitin anne adayına geçmesi halinde erken doğum tehlikesi, düşük, bebekte beyin kusurları gibi problemlere sebep olabilmektedir. Eğer şüpheli bir durum görülürse bu konuyla alakalı testlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Hamilelik Döneminde Evde Köpek Bakımı

Köpeklerde herkes tarafından bilinen fakat günümüzde nadir olarak görülen kuduz hastalığı dışında bir de en önemli tehlikesi köpek kisti adı verilen ve bir parazit tarafından meydana getirilen daha çok karaciğere yerleşen kist oluşumuna neden olabilen bir parazitin oluşmasıdır. Hamilelikte bu enfeksiyon geçirilirse enfeksiyonun bebeğin üzerinde olumsuz bir etki oluşturması beklenmemektedir. Fakat yine de köpek bakımını başka birini üstlenmelidir anne adayı da tedbirli olmalıdır.

Hamilelikte Evde Kuş Bakımı​​​​​​​

Hamilelikte evde evcil kuşların bulunması genellikle problem oluşturmaz. Fakat evcil de olsa kuşların bir veteriner hekim tarafından muayenesi yapılmış olmalıdır ve bazı kuşların bakımı zordur etraflarını kirletirler çok tozlu bir ortam oluştururlar mesela papağanlar böyledir. Bundan dolayı papağanların yaşam alanlarından uzakta bahçe gibi yerlerde bakılması daha uygun görülmektedir. Fakat anne adayı ve bebek için her hangi bir olumsuzluk oluşturmamaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.