Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur

03.10.2021
73
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur
oy

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur Günümüzde bazı meslekler ön plana çıkarken bazıları da sönüp gitmekteler. Artık eski meslekler yerlerini freelance işlere bırakmış durumdalar. Bu gözde meslekler arasında göze çarpanlardan bir tanesi de Grafik Tasarım mesleğidir.

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik tasarımcı olmak isteyen bir kişi kendine bazı özellikleri tanımlamak zorunda ve öğrenmek durumundadır. Bunlar yeni nesil grafik tasarımcıların olmazsa olmaz özellikleridir.

Kendini Belli Bir Alanda Uzmanlaştırmak; Grafik tasarım mesleğinin içerisinde farklı alt başlıklar bulunmaktadır. Bu alt başlıklardan herhangi bir tanesini seçip uzmanlaşmak oldukça önemlidir. O alanda ise bu işi yapacak kişilerin kendilerini daha belirgin hale getirmeleri gerekmektedir. Örneğin sadece afiş tasarımında usta olabilirsiniz ama diğer alanlara da hâkim olarak bunları yapmanız gerekmektedir. İçerik üretiminde bir alanda uzmanlaşmak oldukça önemlidir.

Kendi Markanızı Oluşturmak; Freelance çalışanlar veya çalışmayı düşünenler için oldukça önemli olan bu madde ilerleyen zamanlarda meslekteki hayatınızda sizler için önem arz etmektedir. İnsanlar sizlere iş yaptırmak istediği zaman sosyal medya hesaplarınıza ve farklı mecralardaki hesaplarınıza bakarak sizlerin ne kadar iyi veya kötü olduğunu ölçeceklerdir. Örneğin Facebook hesaplarınız, Instahram hesaplarınız veya Twıtter hesaplarına bakmaları gibi.

İngilizce Öğrenmek; Artık global dünyada İngilizce bilmeden hareket etmek çok zor. Grafik tasarım konusunda kendinizi geliştirdikten sonra ilerleyen zamanlarda uluslararası mecralara girmek istediğiniz de İngilizce bilmeniz gerekecek ya da herhangi başka bir dil de olabilir. Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur Yabancı sitelerde işler yapmak istediğiniz zaman dil bilmezseniz her zaman yerinizde sayabilirsiniz. Daha önceleri dil bilmek bu kadar da önemli değildi belki ama günümüzde tasarımcıların mutlaka 1 dil bilmesi gerekmektedir.

Dijital Marketing; Global pazarda ve ülkemizde artık ciddi önem arz eden pazarlama konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Artık kişiler birer marka durumundalar ve bu sebepten karşıya kendinizi pazarlarken dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir. Özellikle sosyal medya hesaplarınızı iyi yönetmeniz gerekmektedir.

Marka ve Müşteri Arasındaki Diyalog; Mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi marka ve müşteri arasında diyalogu iyi kurmak ve yönetmektir. Müşteriyle ilk konuştuğunuz dakikadan işi teslim edeceğiniz dakikaya kadar titiz davranmalısınız. Çünkü o müşteri size bir network ve iş alanı açabilir. Eğer titiz davranmaz ve umursamazsanız zamanla çevrenizde bu yayılacaktır ve kötü izlenim bırakabilir üzerinizde.

Maddi Planlama; Maddi durumunuzu planlamanız da bu meslek dalında oldukça önem arz ediyor. Freelance çalışansanız özellikle çok daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü yanlış yapılan bir planlama ve müşteriye verilen yanlış bir fiyat belirleme politika size zarar verebilir. Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur Zamanınız çok değerli olduğu için de saatlik ücretinizi ona göre planlayıp vaktinizi boşa harcamamalısınız.

Zamanı yönetmek; Gene ciddi önem arz eden konulardan birisi zaman yönetimidir. Freelance çalışıyorsanız bu daha fazla önem arz ediyor demektir sizler için, doğru bir planlama ve programlama yapamazsanız özel ve iş hayatınız birbirine karışacaktır ve sizler için işlerinizin aksamasına sebep olabilir bu durum.

İmkân Kullanımı; Günümüz de bilgiye ulaşmak artık çok kolay ama ne var ki bu bilgilerin doğruluk oranı çok düşük. Bu sebepten ötürü bilgi kaynaklarımızı seçerken bu konuya özenle dikkat etmemiz gerekiyor.