Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur

11.08.2019
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur Hamile kadınların normal kadınlardan daha fazla hasta olma ihtimali vardır. Hamilelik etkisi ile akciğer, kalp ve bağışıklık sisteminde meydana gelen bazı değişiklikler anne adaylarının gripten daha fazla etkilenmesine neden olmaktadır.

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur

Gebelikte gribe yakalanma erken doğum ve bazı doğum ameliyatlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ancak önceden olunan girp aşısı bu ihtimalleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca bebeği doğumdan sonra gribe karşı koruma etkisi de vardır. Sağlık Bakanlığı’da anne ve bebeğin korunması için grip aşısını yaptırmalarını önermektedir.

Hamilelikte Grip Aşısının Yan Etkisi Var Mıdır?

Hamilelerde ortaya çıkan yan etkiler normal insanlarda görülen yan etkilerle aynıdır. Bu yan etkiler hafif özelliktedir. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır: yüzde kızarıklık ve şişme, baş ağrısı, bayılma, mide bulantısı, kusma vs. Bu yan etkiler genelde aşıdan hemen sonra görülür ve 1-2 gün görülür. Hayatı risk taşıyan alerjisi olan anne adayı varsa aşı yaptırılmamalıdır. Aşıdan sonra herhangi bir yan etki veya alerji görülürse hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Grip aşıları eczane, sağlık ocağı ve hastanelerde güven içinde yaptırılabilir. Emziren annelerde grip aşısı yaptırılabilmektedir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Grip genellikle kış aylarında görülen ve insanlardan bulaşma özelliği olan bir hastalıktır. Grip aşısı grip virüsünden korunmanın en iyi yoludur bu yüzden sonbahar aylarında yapılmaktadır. Ve bir yıl süreyle korunmayı sağlamaktadır. Korunmaya devam etmek için her yıl yaptırılmalıdır. Gribe yakalanan annelerin doktorlarına danışmadan ilaç kullanmamaları gerekmektedir.

Gribe Yakalanmamak İçin Yapılacaklar

Grip olmamak için bol bol sıvı tüketin. Eğer grip olan kişilerle aynı ortamda buluyorsanız sık sık havalandırın. Elleri sık sık yıkamak da gribe karşı koruyucu etkisi vardır. Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur İlaç kullanmadan gribi atlatmaya çalışılmalıdır. Bitki çayları içebilirsiniz. Kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, rezene gibi. Temiz olduğundan emin olmadığınız bitki çayları tüketmeyin. C vitaminini bol bol tüketin. Uykunuza dikkat edin. Doktorunuzun önerdiklerini yapmalısınız.

Grip Aşısının Riskleri Nelerdir?

Grip aşısı tavuk yumurtasından yapılmaktadır. Bu yüzden tavuk yumurtasına karşı ciddi alerjisi olanlar aşı yaptırmamalıdır. Ayrıca daha önce grip aşısı olup alerji geçirenler grip aşısı olmamalıdır. Hastalık belirtiniz varsa aşı olmak için acele etmeyin.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.