Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

18.04.2020
138
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?
oy

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır? Kendini temizlemeyen fırınınız mevcutsa fırın temizlemek bir hayli zor bir iştir. Marketlerde satılan çoğu temizlik ürünleri ise kostik ve amonyak türü toksit ürünler içerir. Bu ürünler akciğerlere zarar verebilir cilde ve göze temas edebilir eğer ederse de sağlık problemlerine yol açabilir. Temizlik hijyen açısından önemlidir ve bayanların birincil sorunudur.

Fırın Temizlemek İçin Gerekli Malzemeler:

  • Yarım su bardağı sıvı sabun veya Arap sabunu
  • Yeterince su
  • Bir buçuk su bardağı karbonat
  • Çeyrek su bardağı sirke

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri bir kaba boşaltıp macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

Mikrodalga Fırın Temizliği:

Mikrodalga fırınlar buharla temizlendiği gibi bir başka yöntemde vardır. Bir kaba bir bardak su ve çeyrek bardak sirke koyup fırını yüksek devirde 5 dakika çalıştırın kap ve karışım soğuduktan sonra süngerle kirli olan yerleri sildiğinizde hemen çıktığını görebileceksiniz.

Temizleme Aşaması:

Fırının içerisindeki tepsileri ve ızgaraları mutfak lavabosu içerisinde temizleyin daha sonra küçük boya fırçası eğer yoksa pasta fırçası ile macundan biraz biraz alarak fırının yanlarına ve altlarına sürün. Fırının camına ve kapağına bu karışımdan sürmeyin. Karışımı sürdükten sonra bir gece boyunca kapağı kapalı bir şekilde bekletin. Ertesi gün bir kap su ve bez ile birlikte bu kalıntıları temizleyin. Kapta biriken suyu kirlendikçe değiştirin. Fırının içerisinde kirli bir yer kalmayınca kuru bir bez ile içerisini kurulayın.

Fırın Kapağının Temizlenmesi:

Çeyrek su bardağı karbonatla suyu karıştırarak tekrar macun elde ettikten sonra fırın kapağını açıp bu hazırlanan macunu sünger yardımıyla camı kaplayacak şekilde yayıp yirmi dakika bekledikten sonra nemli bir sünger yardımı ile silerek temizleyin. Son aşama olarak da kuru bir bez yardımı ile ovaladıktan sonra camın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.