Film Efektini Yapmak Zor Mudur?

15.08.2019
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Film Efektini Yapmak Zor Mudur?

Film Efektini Yapmak Zor Mudur? Film denilince akıllarda canlanan büyüleyici sahneler, bizleri alıp uzak diyarlara götüren ve sanki içindeymiş gibi hissettiren filmler vardır. Peki bu filmleri bu kadar etkileyici ve güzel yapan arka planda ki sanatçılara bir göz atalım. Aslında oyunculardan, yönetmenlerden, sahne arkasındaki ekipten daha zor bir işi üstlenen görsel efekt sanatçıları tabi ki de. Bir filmin çekimleri 3 ay belki de senelerce sürebilir ama film çekimi ne kadar uzun olursa olsun görsel efektleri de en az onun kadar uğraştırıcı ve zaman gerektiren bir iştir.

Film Efektini Yapmak Zor Mudur?

Görsel Efekt Sanatçılığı

Hollywood filmlerinde gördüğümüz sürükleyici ve gerçekçi sahneleri aylarca hazırlayıp bizleri büyüleyen asıl kahramanlar diyebiliriz aslında görsel efekt sanatçılarına. Filmin çekiminden daha zor bir iş varsa o da kesinlikle görsel efektler için harcanan emek ve zamandır.

Zor Olmasının Asıl Sebebi Nedir?

Dediğimiz gibi görsel efektler epey vakit harcanarak ve ince titizlikle sahnelerin saniyeleri oynatılarak yapılan aylarca süren bir çalışmadır. Görsel efekt sanatçılığı da keyif alınması gereken bir meslektir aksi takdirde sanatçıyı zor durumda bırakabilir çünkü her ayrıntı her salise için bile saatlerce uğraşılıyor. İşin zor kısmının sebebi ise her saniye için küçük ayrıntıları bile atlamadan izleyicinin farkına varmayacağı efektleri gerçeğe en uygun şekilde tasarlamaktır. Ne kadar zor olduğunu anlayabilmek için daha önce izlediğiniz ünlü filmlerdeki görsel efekt çalışmalarına bakmanızı öneririm.

Günümüzde Görsel Efektler

Geçmişten bugüne baktığımızda aslında filmlerin kalitesinin ne kadar değiştiğini anlayabiliyoruz. Eski filmleri izlediğimizde o zamanlar gözümüze çarpmayan ayrıntılar şimdi izlenince yapmacık gelebiliyor. Bunun sebebi ise günümüzde son teknoloji programlarla gerçekle birebir efektlerin yaratılmasıdır. Bazen gerçek sandığımız sahnelerin aslında yeşil ekranlarda çekildiğini üzerine objelerin yerleştirildiğini gördüğümüzde şaşırmamak elde değil açıkçası.

Efektlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görsel efektleri yaratan insanlara sanatçı denilmesinin sebebini az çok anlamış olmanız lazım, emek ve zamandan daha fazla yetenek isteyen bir meslektir. Bazen ünlü bir ressamın tablosu, popüler bir şarkıcının dillerden düşmeyen parçaları ya da çok ünlü bir yazarın tarihi romanı gibi görsel efekt sanatçılarının da ortaya koyduğu mükemmel eserler vardır. Ünlü Hollywood filmlerinde aklımızdan çıkmayan sahneleri, Süper kahramanların özel güçlerini ortaya çıkaran adeta bir sanat eserine dönüştüren insanlara sanatçı denmesinin sebebini de anlamış oluyoruz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.