FİDAN NASIL DİKİLİR?

23.10.2021
27
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
FİDAN NASIL DİKİLİR?
oy

Fidan nasıl dikilir Fidan dikimine başlanmadan önce bilinmesi gereken önemli püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle Fidan alınmasında 1 yaş Fidanlar tercih edilmesi, daha doğrudur.

2-3 yaş Fidanlar ağaç durumuna gelmiş olduklarından dolayı, yer değişikliğinden çok fazla etkilenmektedirler. 2-3 yaş fidanların gövdeleri daha kalın, 1 yaş fidanların ise daha incedir. Fidan alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer madde ise; fidanların aşılanma durumlarıdır. Alt kısımları çıkıntılı olan Fidanlar aşılı Fidanlardır.

Aşılı Fidan dikiminde aşılı Kısımın mutlaka toprağın dışında kalması gerekmektedir. Fidan dikme aşamasında 50-55 cm derinlikte çukur açılmalıdır. Çukur açma işleminde, toprak üstü ayrı, toprak altı ayrı bölgelere ayrılmalıdır. Çukur içi ilk olarak organik toprakla doldurulmalıdır. Bunun için bahçedeki herhangi bir alandan, yüzey toprağı kabartılıp bir araya getirilir. Kabartılan toprağın içine yanmış Çiftlik gübresi dökülür.

Hazırlanmış olan bu karışım kazılan çukurun en dibine dökülür. Fidanın dikimini kolaylaştırmak için çukur’un yanına kazık dikilir. Daha sonra çukurun içine dökülen karışım ıslatılır. Fidan Toprak içine yerleştirildikten sonra, bir köşeye ayrılan Toprak üstü çukurun içine dökülür. Fidanın daha sağlam durması açısından toprağın yan tarafına çakılan kazığa, Fidan sabitlenir. Fidan nasıl dikilir Tekrardan sulama işlemi yapılır. Toprağın sulanmasının sebebi ise hava boşluğu oluşmasını engellemektir. Diğer bölgeye ayrılan Toprak içi de dahil edildikten sonra Fidanın Can suyu verilir. Fidan dikiminde bir diğer püf noktalarından Bir tanesi ise fidanın kalın olan dalının güneye bakmasıdır. İnce dal güneye bakarsa, fidan yer değişikliği sıkıntısı yaşar ve gelişmez.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.