Fibernet Nedir? Fibernetin Avantajları

06.04.2020
23
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Fibernet Nedir? Fibernetin Avantajları
oy

Fibernet Nedir? Fibernetin Avantajları Tüm dünyada giderek yaygınlaşan Fibernet, ışık hızında internet olarak tabir edilen optik kablolardan oluşan fiber altyapısı sayesinde kullanıcılara daha kaliteli ve hızlı internet hizmeti sunmaktadır. Günümüzde hızlı internetin yeni adıdır. Kesintisiz internet bağlantısı ve yüksek hızda internet erişimi imkânı sunan Fibernet şimdi Türkiye’nin birçok şehir merkezinde ve bazı noktalarda abonelere hizmet vermektedir. Günden güne bu teknoloji birçok noktada abonelerine hizmet vermek için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de Fibernet Kullanımı

Dünyada kullanımı giderek artan bir internet bağlantı teknolojisidir. Dünyada daha çok kuzey Avrupa ve uzak doğu ülkelerinde kullanılmakta olup, diğer ülkelere oranla daha gelişmiştir. Ülke bazında değerlendiğimizde Fibernet kullanımı ve gelişmişliği sırasında birinci olarak Japonya’nın olduğunu görürüz. Sonrasında bu alanda ise ikinci olarak Güney Kore ülkesi öne çıkmaktadır.

Akamai’nin raporuna baktığımızda, listede 147 ülke var ve Türkiye 71. sırada 7.6 Mbit hız ortalaması ile yer bulmuş. Hatta internet bağlantısına sahip olan Türkiye’deki kullanıcıların %78’i ise 4Mbit ve üstü hızlarda internete bağlanıyor. Yani ülkemizin %22’si 4Mbit’ten de kötü internet bağlantısına sahip. Üstelik 10Mbit ve üzeri hızları ise sadece ülkemizin %19’u görebiliyor. Kısaca fiber dedikleri olayı ancak bu kadar kişi kullanabiliyor.

Fibernet Alt Yapısını Araştırın

Birçok alanda altyapısı olmakla birlikte bazı kırsal kesimlerde altyapı olmayabilir. Bundan ötürü bulunduğunuz lokasyonda fibernetin altyapısını kullanıp kullanamayacağınızı araştırın ya da internet servis sağlayıcısından yardım alabilirsiniz.

Fibernetin Sunduğu İmkânlar Nelerdir?

Adsl ve Vdsl bağlantı teknolojilerine oranla daha hızlı download ve upload etme imkânı sunmaktadır. Kullanıcılar indirmek istedikleri film, müzik vb. araçların indirilmesinde kullanıcılara büyük bir hız ve kolaylık sağlar. Ayrıca internette daha hızlı sörf yapma imkânı da verir. Yani Fibernet bağlantı teknolojisi ile download edilen program ya da veriler saniyeler içinde bilgisayarınıza inmektedir. Fibernet Nedir? Fibernetin Avantajları Kısacası evinizde, işinizde ya da cebinizde yüksek hızda internet erişim olanağı sunar. Dünyada birçok ülkede kullanılan Fibernet kullanıcılarına 1 gigabayt hızında kullanma imkânı verirken, Adsl bağlantısını 1 ya da 4 megabit kullanan aboneleri düşündüğümüzde Fibernetin sunduğu imkânın ne kadar dahi iyi olduğunu anlarız.