Fastfood Bayiliği ve Franchise Veren Firmalar

29.04.2021
336
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Fastfood Bayiliği ve Franchise Veren Firmalar
oy

Fastfood Bayiliği ve Franchise Veren Firmalar Fast food sektörü son yıllarda oldukça popülerleşmiş durumda. Bunun sebepleri insanların yemek yapmaya vakit bulamaması, gerekli yemek yapma becerisine sahip olmamaları veya dışarıdaki yemekleri daha fazla seviyor olması olabilir.

Fastfood Bayiliği ve Franchise Sunan Markalar

İş bulan neredeyse herkesin çalışmak için can attığı, fiyatların oldukça yüksek olduğu bu dönemde fast food sektörünün bu kadar şaha kalkması gayet doğal karşılanabilir. Bu işten payını almak isteyen yatırımcılar da paralarını bu işe yatırmayı oldukça mantıklı bulmaya başladı. Eğer siz de bu yatırımcılardan biriyseniz bu bilgilere ve franchise veren fast food firmalarına bir göz atmanızda fayda var.

Franchise Almak İsteyen Yatırımcıların Bu İşe Başlamadan Önce Bilmesi Gerekenler

Bu işe girmeden önce ne kadar kazanacağınıza bakılmaksızın yüksek bir yatırım fiyatı ödemelisiniz ki bu sadece markanın ismini taşımak için ödediğiniz miktardır. Franchise alan yatırımcılar, mağazanın masrafları dışında çoğunlukla markaya da bir miktar franchise kullanım bedeli ödemek zorunda kalır.

Bu bedel genellikle gelir üzerinden alınır ve işletmenin türüne bağlı olarak yüzdelik ile değişir. Bu yatırımcılar, aldıkları markanın işleyişindeki her türlü iş akışını ona iletildiği gibi yapmaya çalışır, kendinden hiçbir şey katmazsa, yaratıcılığını kaybetmesi kaçınılmaz olur.

Fast Food Bayiliği Almak İçin Ödenmesi Gereken Miktarlar

Aslında bu konuda kesin bir rakam vermek oldukça zor. Mc Donald’s ve Burger King gibi ünlü fast food zincirleri franchise için oldukça yüksek miktarlar isterken küçük ve yerli zincirler az miktarlar ile yetinebiliyor. Yine de fiyatların en yüksek bir milyon lira, en düşük ise elli bin lira olduğunu söylemekte fayda var. Bu işe girmek istiyorsanız bu bedelin üzerine bir de dükkan, mobilya ve çalışan ücreti vereceğinizi de unutmamalısınız.

Fast Food Bayiliği Alabileceğiniz Fast Food Firmaları

Burger King bu listede ilk sırayı alıyor. Bu firmadan franchise almanız için en az 40 bin dolar ödemeniz gerekiyor. Fastfood Bayiliği ve Franchise Veren Firmalar Hemen ardından gelen Mc Donald’s’ın franchise ücreti ise 45 bin dolardan başlıyor. Oldukça ünlü bir pizza markası olan Little Ceasers ise bu fiyatları 500 bin Türk lirasından başlatıyor. Yerli olarak başvurabileceğiniz Franchise firmaları ise şöyle: Bereket Döner, Tatlıses Çiğ Köfte, Ohannes Burger, Mr. Tantuni, Packet Burger, Pasaport