Face ID Ve Touch ID Ne Kadar Güvenlidir?

22.05.2021
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Face ID Ve Touch ID Ne Kadar Güvenlidir?

Face ID Ve Touch ID Ne Kadar Güvenlidir? İlerleyen teknoloji ile birlikte artık her cihazda Face ID ve Touch ID kullanıyor. Telefon, tablet, bilgisayar peki bu kullanılan özellik ne kadar güvenli? Diğer şifreleme yöntemlerine göre bu özellik olan teknoloji aletlerin de daha güvenli bir ortam sunuluyor.

Face ID Ve Touch ID Nedir?

Touch ID parmak izi ile koyulan şifreleme yöntemidir. Birçok cihazda bulunabiliyor. Model veya da pin konulan şifreleme yöntemine göre daha güveniliyor. Face ID ise yüz resminizin olduğu ve bu yöntemle konulan bir şifreleme yöntemi sunuyor.

Face ID Ve Touch ID Nasıl Çalışır?

Face ID yüzün noktalarını tarayarak oluşturulur. 3b görüntü üreterek 30.000’den fazla kızılötesi nokta yansıyor böylelikle Face ID şifresini oluşturuluyor. Touch ID şifreleme yöntemi ise parmak izini

Face ID Ve Touch ID Hangi Cihazlarda var?

Face ID özelliğini piyasaya sunan Apple şirketi bu özelliği üretmiş oldukları İphone X modelin de uygulamış ve bu modelden sonra çıkan modellerinde bu özellik bulunuyor. Touch ID özelliği ise Face ID’ye göre daha eski bir özellik olarak kendini koruyor. Touch ID özelliğini de Apple şirketi piyasaya sürmüştür. Touch ID özelliği İphone 5s modelinde sunmuş ve ilerleyen modellerinde bulunuyor. Bu özellikler sadece telefon modellerinde değil tablet ve bilgisayar modellerinde de bulunuyor.

Face ID Ve Touch ID Piyasaya Ne Zaman Çıktı?

Face ID Apple şirketinin çıkarmış olduğu özellik Phil Schiller ve Craig Federighi tarafından 12 Eylül 2017 de çıkmıştır. Ve ilk olarak İphone X modelinde yer alıyor. Touch ID’ de piyasaya Apple şirketi tarafından sürülmüş ve ilk olarak İphone 5s modelinde yer alıyor. İlk olarak tanıtıldığı yıl ise 2013 olarak kayıtlara geçiyor.

Face ID Ve Touch ID

Face ID ve Touch ID özellikleri birçoğumuzun hayatına hız katıyor. Bu özellikleri elde etmek için üst model cihazlarımızın olması gerekiyor. Normal şifreleme yöntemlerine göre bu özellikler daha güvenli ortam sunuyor. Bu iki özellik ise Apple şirketinin ürünleridir.