Ev Yapımı Köy Yoğurdu Tarifi

08.03.2018
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Ev Yapımı Köy Yoğurdu Tarifi

Bugün size süt mayalamanın detaylarını anlatacağım , 80’lerde çocuk olmak ayrı bir güzeldi hep mahallede oynar anne salçalı ekmek diye bağırdığımız zamanlar ne güzeldi değilmi, mahallemizde sütçü sütçü diye bağıran amcalar olurdu annem süt alır hem mayalar hem içerdik. hiç hazır şeyler tüketmezdik annem herşeyi kendi yapardı. sizlere Ev Yapımı Köy Yoğurdu Tarifi vereceğim halada öyle bende anne olduktan sonra annemden ne gördüysem çocuklarıma yapmaya çalışıyorum.  Kendi yaptığım şeyleri yedirirken daha çok mutlu oluyorum. 2018 imkanlarıyla artık 😞 hazır yoğurt aldığım zamanda oldu ve yoğurt’un haftası hatta 10 gün geçmesine rağmen ne ekşidi ne sulandı öyle ilk aldığım gün gibi kaldı artık içinde neler varsa.  Siz düşünün 😞 ama evde yaptığım yoğurtun haftası yaklaştığında ekşimeye başlıyor, geçtiğinde artık ekşiliğin den yiyemezsiniz o hale geliyor.

Ev Yapımı Köy Yoğurdu Tarifi

Mahallemize gelen sütçülerin hangisinden daha çok memnunlar diye hem komşularıma danıştım ve araştırdım ve memnuniyet , kalitesi daha çok olan Abi’miz İstanbul Taze sütü kapımıza kadar /Pendik/Göcbeyli köyünden getiriyor hatta yumurtamızı , Ev Yapımı Köy Yoğurdu Tarifi tereyağımızı artık bu Abimiz’den almaya başladım her hafta belli günlerde geliyor düzenli olarak tüketiyoruz. Şimdi aşama aşama sizlere mayalamayı anlatacağım ve görsel olarak da paylaşacağım.

Ev Yapımı Köy Yoğurdu Nasıl Yapılır

İlk başta sütümüzü kaynatıyoruz,  kabarıp taşmasın diye üstüne tahta kepçe koyabilirsiniz. İlk köpürüp altını kıstıkdan sonra 15-20 dak. kaynatıyoruz sonra ister tencerede ister plastikte ben cam olarak bor cam tercih ediyorum , sağlık açısından ☺ – cam bor cama döküp soğumasını bekliyoruz. – Ev Yapımı Köy Yoğurdu Nasıl Yapılır Parmağımızı süte batırdığımızda ne çok yakıyor la yakmıyor arası duyguyu hissetmemiz lazım kıvama geldiyse eğer küçük tahta kepçeyle mayamızdan bir kaşık koyuyoruz.

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Şöyle bir üst mayasını fazla bozmadan karıştırıyoruz. 3 kilodan fazlaysa 2 kaşık koyalım mayayı ve borca mın kapağını bir peçete yardımıyla terleme yapmasını engellemek için kapağın kenarına peçeteyle aralık olmasını sağlıyoruz.  Yine görselde görebilirsiniz.  – Bir örtüyle yoğurdumuzu sarıyoruz ve 4 saat böyle bekletiyoruz 4 saatin ardından örtüyü açıp etrafından şimdide bu şekilde 4 saat bekletiyoruz.  Ev Yapımı Yoğurt Tarifi Ve saat dolduğunda artık buzdolabına koyuyoruz. En az 6 saat bekletilmelidir.  6 saat sonrası artık hazır.  ev yapımı yoğurdumuz çocuklarımıza faydalı olsun afiyet olsun arkadaşlar ☺

1 aşama peçeteyi bor cam arasına koyuyoruz

2. aşama borcamı yani yoğurdu sarıyoruz 4 saat bekleyecek

3. aşama 4 saat borcam açık bekleyecek ve bu şekilde buzdolabına koyulacak

4. aşama 6 Saat buzdolabında bekledikten sonra yoğurdumuz hazır afiyet olsun

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.