EŞLER ARASI İLETİŞİM PROBLEMLERİ NELERDİR?

13.04.2022
10
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
EŞLER ARASI İLETİŞİM PROBLEMLERİ NELERDİR?

Eşler arası iletişim problemleri nelerdir İnsan, yaratılış fıtratı gereği sosyal bir varlıktır. Hayatını sürdürebilmek için iletişime ihtiyaç duyar. İnsan, sıkışmış hayat koşturması içinde kendini ifade etme gereksinimi, çevresindeki insanlarla duygu düşüncelerini paylaşmak, kendini ifade ederek doyum noktasına ulaşarak özgüvenini tazelemek ister. Eşler arası problem, kadının ve erkeğin düşünceleri ve istekleri konusunda karşı tarafa kendisini ifade edememe nedeniyle oluşur. Bazen de suçlayıcı sürekli tenkit edici sözlerden dolayı problem yaşanmaktadır.

EŞLER ARASI İLETİŞİM NASIL OLMALI?

Öncelikle ilişkide kadın veya erkek kendisine güvenildiğini, sevildiğini hissetmek ister. Her iki tarafta bu duygular yoksa ilişkide aksaklıklar meydana gelir. Eşler ilişkilerini çekilmez hale getirmemeli, herhangi bir sorun yaşandığında iletişime açık olmalı nezaket dili kullanılmalı bağıra çağıra iletişimden uzak durulmalıdır. Eşler sinirli zamanlarında kendini savunmaya ve aşırı tepki vermemeye dikkat etmeli, sıkıntıyı konuşarak çözüm aranmalıdır. Daha önce yaşanmış olumsuzlukları gündeme getirip ilişkiyi çıkmaza sokmamalı, eski mevzular açılmamalıdır. Sevgi, saygı içten bir ilgi ile yaklaşılmalıdır.

Hedefimiz; Tek taraflı çaba problemi çözmeye yetmez. Her iki tarafın çaba sarf ederek problemi nihayete kavuşturmak gerekir. Eşler arası iletişim problemleri nelerdir  Problem her neyse anlayışla yaklaşılmalı, huzurlu ortam karşılıklı sağlanmalıdır.