Epilepsi Hastalığı Sebepleri-Epilepsi Hastalığı Tanısı, Tedavisi

30.07.2022
71
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Epilepsi Hastalığı Sebepleri-Epilepsi Hastalığı Tanısı, Tedavisi
oy

Epilepsi Hastalığı Sebepleri Epilepsi Hastalığı Tanısı, Tedavisi Epilepsi nöbeti, beynin normal çalışma düzeninin, nöronlarda meydana gelen geçici normal olmayan elektriksel eylem sonucu bozulması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Genelde “Sara Hastalığı” olarak bilinen epilepsi nöbeti ya da krizi, hastada bilinç kaybı, titreme, bedeni kontrol edememe, bazı durumlarda ağızdan köpük çıkması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Epilepsi Hastalığı Sebepleri ve Epilepsi Hastalığı Tanısı

Eğer kişi bir nöbet geçirmiş ise epilepsi hastası tanısı konulamaz. Epilepsi Hastalığı Sebepleri  Yaygın olarak görülen bu hastalık %1’lik görülme sıklığına sahiptir. Kadın erkek ayrımı yapmayan bu hastalık belirli bir yaş grubunun dışında da ortaya çıkabilir. Ancak ergenlik dönemine kadar ya da 65 yaşın üstü bireylerde daha sık görülmektedir. Özellikle çocuklarda görülen nörolojik rahatsızlıklar arasında en sık karşılaşılan hastalıktır.

Epilepsi Hastalığı Sebepleri

Epilepsi Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın nedenleri çok çeşitli ve değişkenlik gösteren sebeplere bağlıdır;

  • Hipokampus adı verilen beyin kısmında nöron kaybının oluşması,
  • Beyinde gelişen tümörler,
  • Beynin yapısında oluşan hasarlar,
  • Merkezi sinir sisteminde ortaya çıkan enfeksiyonlar,
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları,
  • Beyin dokusunda oluşan gelişim bozuklukları,
  • DNA kaynaklı genetik ve kalıtımsal hastalıklar,

Epilepsi Hastalığının Tanısı

Epilepsi tanısının konulmasında öncelikli olarak geçirilen nöbet sırasında hastanın izlenmesi ve durumun doktora aktarılması önem taşır. Epilepsi Hastalığı Sebepleri Epilepsi Hastalığı Tanısı, Tedavisi EEG adı verilen beyin dalga ölçüm işlemi ile birlikte çekilecek olan beyin MR’ı ve nöroloji doktoru tarafından değerlendirilecek olan kan analizleri tanının konulması için gereklidir.

Tedavi ve Süreç

Tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen zorlu ve uzun bir süreç gerektirir. Yüzde yüz tedavi olarak hayatlarına devam eden insanlar bulunmaktadır. Nedenleri geniş bir yelpazeye yayıldığı için tedavi başarısında belirli bir oran belirlemek çok zordur. Çünkü hastalığa neden olan problem tedavinin şeklini ve yönünü belirler.

İlaç Tedavisi

Kullanılacak olan ilaçlar hastalığın iyileşmesi yönünde bir etki göstermese de belirtileri ve krizleri baskılayıcı nitelik taşıdıkları için nöbetler arasındaki süreyi uzatmaktadır. Tam olarak kontrol altına alınan nöbetler hastanın yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Epilepsi Cerrahisi

Hastalığın nedeni bilinerek cerrahi işlem ile tedavi edilen hastalar bulunmaktadır. Ayrıca Anoreksiya hastalığının fiziksel belirtileri nelerdir? yazımızı ziyaret ediniz.

Pil Uygulaması

Tedavide uygulanan bir diğer metot beyne yerleştirilen pil yardımıyla nöbetlerin gerçekleşmesini engellemektir. Epilepsi Hastalığı Sebepleri Epilepsi Hastalığı Tanısı, Tedavisi hakkında detaylı bilgiler yazımızda sizlere sunduk.