Enerji Kimlik Belgesinin Dışında Kalan Binalar

23.03.2019
37
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Enerji Kimlik Belgesinin Dışında Kalan Binalar
oy

Enerji Kimlik Belgesinin Dışında Kalan Binalar Enerji Kimlik Belgesinin zorunlu olduğunu belirtmiştik. Ancak her bina Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu içerisine girmiyor. Yapılan düzenlemelere ve çıkan kanunlara göre en geç 2020 yılına kadar enerji kimlik belgesinin her binada olması gerekiyor. Bu belge sayesinde, binalar ne kadar enerji tükettiklerini öğrenebiliyor.

Enerji Kimlik Belgesinin Dışında Kalan Binalar

2011 yılından önce yapılan binaların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesini alması gerekiyordu. Ancak bu süre 2020 yılına kadar uzatıldı. 2011 yılından sonra yapılan binalarında enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Ancak bütün bu binaların dışında yerler de bulunuyor. Yani bu zorunluluğa dâhil olmayan binalar da var. Peki, hangi binalar bu zorunluluğun dışında kalıyor?

Zorunluluğun Dışında Kalan Binalar

Belirtilen özelliklere sahip olan binaların, enerji kimlik belgesine sahip olmasına gerek yok. Bu kampsam dışında kalan binaları başında işletme ve sanayi alanında faaliyette bulunan binalar gelmektedir. Bu binaların enerji kimlik belgesi almasına gerek yoktur.

Diğer bina türlerinden biri kullanım süresinin en fazla 2 yıl olduğu binalardır. Bu binaların da enerji kimlik belgesinin almasına gerek yoktur. Enerji kimlik belgesinin zorunluluğun dışında kalan binalardan bir tanesi de, kullanım alanı küçük olan binalardır. Buna göre 50 metrekare kullanım alanı olan binalarında belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Münferit olarak yapılan binalarında belge almasına gerek yok. Bunun dışında içerisinde soğutma, ısıtma gibi sistemlerin olmadığı ahır, depo ve cephanelik gibi alanlar da bu kapsam içerisindedir.

Belgenin Fiyatları

Enerji kimlik belgesi çıkarmak isteyenler, belgenin fiyatları için araştırma yapmaktadır. Enerji kimlik belgesinin net bir fiyatı bulunmuyor.Fiyatlar özellikle binaların türüne ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor. Bu konuda size en doğru bilgiyi, alanında uzman kişiler verecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.