Enerji kimlik belgesi

18.01.2019
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Enerji kimlik belgesi

Binalarda enerji sınıflandırması gösteren ve enerjiden tasarruf etmek ve çevreyi korumak için tasarlanan belgelere enerji kimliği belgeleri adı verilir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde. Enerji kimlik belgesi Enerji Verimliliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Binalardaki enerji düzenlemesi oteller, konutlar, alışveriş merkezleri ve fabrikaları içerir. enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar Binalardaki enerji performansı yönetmeliğinin temel amacı binalarda kullanılabilecek enerji ve enerji kaynaklarının kullanılmasını sağlamaktır. Enerji tasarrufu diğer hedefidir.

Enerji kimlik belgesi

Ayrıca, binalardaki enerji performansı düzenlemesi çevreyi korumayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, binalar kapsamında, binalarda; Sera gazı emisyon oranı, enerji ihtiyacının belirlenmesi ve enerji tüketim sınıflarının oluşturulması, hangi sınıfın dahil edileceği, izolasyonun özellikleri ve ısıl işlemlerin verimliliği konularında gerekli tüm bilgileri içeren bir dokümandır. Enerji kimlik belgesi  Soğutma Sistemleri. Bu uygulamanın binalara tanıtılmasında rasyonel bir yöntemdir, beyaz eşya seçerken enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu manikürler tercih edilmektedir. Sınıflar Sınıf A, Sınıf B, Sınıf C, Sınıf D, Sınıf E ve Sınıf G’dir. Sınıf G, düşük verimlilik seviyesini temsil eden kategoridir.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır ve otellerde bu belge için ne yapılmalı?

Bir enerji kimlik kartının nasıl alınacağını merak eden otel sahipleri, enerji tanımlama hizmetleri veren mühendislik şirketleriyle irtibata geçebilir ve detaylı bilgi alabilir. Eski oteller için enerji kimlik belgesi almak gerekli değildir. Bu tip otel A sınıfı bir belge de B sınıfı bir belge alabilir. Otellerde bakılacak yerler, yalıtımın nasıl olduğu, ısıtma ve soğutmanın nasıl sağlandığı ve verimin elde edildiği yerler. Otel aydınlatması da dikkat edilmesi gereken özellikler arasında. Oteller söz konusu olduğunda, enerji kimlik belgesi en az C sınıfında diğer yapılarda olduğu gibi yapılmalıdır. Bu sınıftan daha düşük seviyeler oluşturan binalar için, kanunun kesin yaptırımları vardır. enerji kimlik belgesi Bu binalara artık oturma izni verilmemektedir. Enerji kimlik belgesi almak için enerji kimlik uzmanı tarafından bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin başında otelin şu anki mimari projesidir. Gerekli diğer belgeler otelin yalıtım projesi, bir proje ve ısıtma, soğutma ve havalandırma gibi mekanik tesisatların elektrik projesidir.

Enerji Kimlik Belgesi Yönetmeliği

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, binaların artık bir enerji kimliği sertifikası almaları gerekecek. Bu tarih 01.01.2011 tarihinden itibaren yeni lisans alacak binaları kapsayacaktır. Enerji kimlik düzenlemesinde ayrıntılı bilgi yer almaktadır. enerji kimlik belgesi fiyat Mevcut binaların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi almaları gerektiği söyleniyor. Otel sahiplerinin, oteli satarlarsa enerji kimlik belgesini devretmeleri gerektiği söyleniyor. Ayrıca, bir enerji kimlik sertifikasına sahip her yapının bu belge ile değerinde bir artış olabileceği söylenebilir. Otelin tamamı bir enerji kimliği belgesine dahil edilmelidir. Ancak, özel olarak istediğiniz bölümlerde farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.