Elektronik Firmalarının En Büyükleri Kimlerdir

09.04.2019
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Elektronik Firmalarının En Büyükleri Kimlerdir
oy

Elektronik Firmalarının En Büyükleri Kimlerdir Yaşamakta olduğumuz teknoloji çağında, hem gündelik hayatımızı oldukça kolaylaştıran ve inkar edilemeyecek derecede insanları tembelliğe yiten ürünler, dünya piyasasında yarışmakta. Elektronik aletlerin başında her bireyin yakinen kullandığı telefonları sayabiliriz. Arka planda sürekli değişim ve gelişim gösteren bilgisayarlar, televizyonlar, buzdolapları vs. birçok alet sadece tek tuşla kapımıza kadar gelebiliyor. Peki ya bu aletlerin yaratıcısı kim merak etmiyor muyuz?

Elektronik Firmalarının En Büyükleri Kimlerdir

Dünyanın en büyük elektronik firmakim, sorusunun cevabını sokaktaki bir bireye yönelttiğinizde muhtemelen Apple veya Samsung diyecektir. Ve haklılar da. Dünya elektronik piyasasının devi sayılabilecek, Apple ve Samsung uzun yıllar bu koltuğu rakiplerine kaptırmayacak gibi görünüyor.

 Teknoloji Devi Apple

Apple şirketi, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Jobs’ın evinin garajında kuruldu.

2001 yılına kadar yükselmekte olan Apple, 2001 yılının son çeyreğinde, İpod ile altın çağını yaşamaya başladı.

2007 yılında piyasaya sürülen İphoneların ardından, liderlik koltuğunu kimseye kaptırmayan Apple, günümüzde de başarısını sürdürmektedir.

 Güney Kore’nin İncisi Samsung

Apple’ın en yakın takipçisi olan Samsung şirketi ise, 1938 yılında Lee Byung-chul tarafından kuruldu.

Sanılanın aksine ilk kurulduğunda “Noodle” isimli bir çin yemeğini üreten Samsung, tarihi boyunca büyümeyi ve gelişmeyi hedefleyen bir şirket olarak 1950 yılında, perakende ve sigortacılık alanlarına yatırım yaparak pazarını genişletti.

Samsung, 1970 yılında siyah beyaz televizyon, 1983 yılında masaüstü bilgisayar, 1985 yılında cep telefonu ve 1990 yılında ilk dizüstü bilgisayarını üretmiş ve 2001 yılında ilk akıllı telefonu piyasaya sunan firmadır.

Sadece elektronik anlamda yatırımlarla kalmamış, dünyanın en büyük binası olma özelliğini taşıyan Burj Khalifa’yı bizzat yaptırarak kendini bu alanda da kanıtlamıştır.

 İnternet Devi Google

Apple ve Samsung’u 90.1 milyar dolar bütçeyle takip eden Google ne yazık ki rakipleri kadar kapsamlı ve kaliteli işlere imza atamıyor. Son yıllarda yükselişe geçmeye başlayan Huawei ve Xiaomi gibi şirketler, liderlik koltuğunun el değiştirmesine bundan kaynaklı piyasada rekabetin artmasına neden olacağa benziyor.

En büyük teknoloji şirketlerinin tarihçesini okursak imkansız diye birşeyin olmadığına kanaat getireceğiz. Elektronik Firmalarının En Büyükleri Kimlerdir Bir evin garajı veya bir sokak lambasının altı görülebilir. Belirttiğim teknoloji devlerinin tarihçelerini açıp okumak, mutlaka yeni güne başladığımızda bardağın dolu tarafını görmemize katkı sağlayacaktır.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.