Elektrik faturasını azaltmak için neler yapmalısınız?

19.02.2022
92
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Elektrik faturasını azaltmak için neler yapmalısınız?
oy

Elektrik faturasını azaltmak için neler yapmalısınız? Günlük hayatımızda kullandığımız çoğu cihazı çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor, bu sebeple 1 ay boyunca bu cihazların harcadığı enerji miktarı ise ay sonunda bize elektrik faturası olarak geliyor, bu faturayı azaltmak mümkün, azaltmak için yapılabilecek şeyler şunlardır;

Elektrik faturasını azaltmak için yapılması gerekenler

1.) Boşu boşuna yanan lambaları söndürün: elektrik faturasını azaltmak için yapılabilecek en etkili yollardan biridir, mesela gereksiz yere yanan oda, tuvalet, koridor lambalarını kapatarak ay sonunda ödeyeceğiniz para miktarını azaltmak mümkündür, ve ayrıca ampul seçimi yaparken enerji tasarruflu ampuller tercih edersiniz de harcanan elektrik enerjisini azaltabilirsiniz. Günde sadece 3 dakika gereksiz yanan bir lamba ayda 90 dakika ( 1,5 saat) yılda ise 18 saat fazladan enerji israfı yapmış olur, bu sebeple gereksiz yanan lambaları söndürün.

2.) Gereksiz yere prizde elektronik cihaz bırakmayın: prizde elektronik eşya olması durumunda ( gereksiz yere) elektrik faturasına ödeyeceğiniz para miktarını arttırmış olursunuz. Kapalı ve kullanılmayan elektronik cihazlar ( saç kurutma makinesi, şarj aleti, Çamaşır makinesi, televizyon, vb.) prizde takılı oldukları her an az da olsa enerji harcarlar bu sebeple kullanmadığınız elektronik cihazları prizden çıkarın.

3.) Enerji tasarruflu ampuller tercih ediniz: Ampul alırken tercih edeceğiniz ilk ampul LED ampul olmalıdır çünkü LED ampuller akkor ampullere göre daha az enerji harcarlar ve akkor ampuller kadar ışık üretirler.

4.) Beyaz eşyalarınızı doğru yerlere konumlandırın: Günümüzde hemen hemen her evde beyaz eşya ( çamaşır makinesi bulaşık Makinesi, buzdolabı) vardır, bu beyaz eşyaları güneş görmeyen bir yere ve duvar ile arasında 8-10 cm boşluk olacak bir şekilde yerleştirmeniz halinde enerji tasarrufu yapmış olursunuz, buzdolabının sıcaklık ayarını ne fazla soğuk ne de sıcak konuma getirmeyerek de tasarruf yapabilirsiniz, buzdolabının içine sıcak malzemeler bırakılır ise buzdolabı fazla enerji harcar.

5.) Enerji tasarruflu beyaz eşya alınız: Enerji tasarrufu yaparken alacağınız beyaz eşyanın enerji sınıfını göz önünde bulundurun, beyaz eşyalarda en tasarruflu sınıf A sınıfıdır, A harfinin önünde ne kadar fazla artı (+) var ise tasarrufluluğu da artar.

6.) Diğer beyaz eşyalarda tasarruf yapmak: Öncelikle çamaşır makinesini tam dolmadan çalıştırmayın, aynı şekilde de bulaşık makinesini tam dolu olmadan çalıştırmayın. Fırında yemek yaparken fırın kapağının fazla bir şekilde açılıp kapanması fırının harcadığı enerji miktarını arttırmış olursunuz, bu sebeple fırın kapağını mümkün olduğunca az açıp kapatınız. Elektrik faturasını azaltmak için neler yapmalısınız? Eğer elektronik cihazların kablolarında ezikler, açıklıklar ve kesikler var ise enerji tasarrufu için hasarlı kabloları ya çok iyi bir şekilde elektrik bandı ile sarın veya yenisi ile değiştirebilirsiniz. Elektrik faturasını azaltmak için yapılabilecek bir diğer şey ise sabahları ve öğle saatlerinde , yani hava aydınlık iken sırf içerisi aydınlansın diye lambaları açmayınız.