Ekonomi Endüstriyle Nasıl Yükselir?

29.06.2019
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ekonomi Endüstriyle Nasıl Yükselir?
oy

Ekonomi Endüstriyle Nasıl Yükselir? Pek çok ekonomist, ekonominin tanımı farklı yapmaktadır. Bu tanımların ortak noktasında ekonomi, yaşamın devam edebilmesi için mal ve hizmet konularında üretilen ürünlerin paylaşım şekilleri esnasında doğan eylemleri ve ilişkilerin bütünüdür. Bu tanımdan anlaşılacağı gibi ekonominin büyümesi demek, üretimin ve tüketimin de büyümesi anlamına geliyor. Artan nüfus ile birlikte üretimin büyümesi ilk olarak buhar makinesinin bulunmasıyla başlayan fabrikalaşma neticesinde oluşan Birinci Sanayi Devrimi ile birlikte endüstri kavramını doğurmuştur.

Ekonomi Endüstriyle Nasıl Yükselir?

Endüstrinin Kısa Tanımı

İnsan gücünün üzerinde çalışabilen makine, robot, bilgisayar ve benzeri çeşitli teknolojik araçlar kullanılarak, Ekonomi Endüstriyle Nasıl Yükselir? beli bir ekonomi içerisindeki bir maddenin veya gücün özelliğini ve şeklini değiştirerek, çok sayıda ve toplu olarak üretilmesi faaliyetine endüstri veya sanayi denilmektedir. Dünyada endüstriyel faaliyetler başlamadan önce üretim ve ihtiyaçlar temel düzeyde olup, insan gücüne ve becerisine dayalı tezgahlarda yapılmaktaydı. 1760 yılında buhar makinesinin bulunmasıyla ve nüfus artışına paralel artan talepleri karşılamak için başlayan makineleşme ve seri üretim dönemiyle birlikte, üretimin şekli ve kapasitesi hızla artmaya başlamış ve fabrika üretimleri hızla yayılmıştır.

Bu dönem endüstri kavramının başlangıcıdır. Sonrasında yapılan üç sanayi devriminde endüstriyel üretim, arz ve talepler doğrultusunda hızla ilerlemiştir. Üretimde doğan ihtiyaçların hızlı bir biçimde karşılanmasıyla insanların yaşam kalitesini arttırmış, ihtiyaçlar daha çeşitli hale gelmeye başlamıştır. Üretilen ürünlerde kalite kavramı ve rekabet kavramı ortaya çıkmıştır. Endüstriyel gelişmeler ile birlikte teknoloji, ulaşım ve iletişim ağlarını hızla ilerletmiş, ülke ekonomileri birbirleriyle karışık ilişkiler içerisine girmiştir ve küreselleşme ile birlikte ihtiyaç miktarları ve çeşitleri giderek artmış, daha büyük ekonomilere ihtiyaç duyulmuştur. Peki, ekonomik büyüme ihtiyacı nasıl karşılanmalı?

Endüstrinin Ekonomiye Katkısı Nasıl Olur?

Bu noktada ekonomik yükselme talebinin karşılanması için gelişmiş bir endüstriye ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişmiş bir endüstri kullanılarak yapılan üretim demek, arz ve taleplerin iyi belirlenmesiyle, ileri teknoloji kullanılarak, yüksek kapasiteli, verimli enerji kaynakları ile verimli makine ve insan gücü kullanılarak yapılmış ve çok iyi planlanmış bir üretim demektir. İyi bir üretimin sonucunda da karlı bir tüketim oluşmakta, bu da döngü içerisinde büyümeyi getirmektedir. Büyümede artan ihtiyaçların karşılanması için endüstrinin gelişmesini sağlamakta ve bu döngü içerisinde ekonomi hızla büyümektedir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.