Edgar Allan Poe Kimdir?

02.09.2021
170
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Edgar Allan Poe Kimdir?
oy

Edgar Allan Poe Kimdir? Boston Massachusetts’te tiyatro oyunculuğu yapan Elizabeth Arnold Hopkins ve David Poe çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Edgar Allan Poe’nun babası, o doğduktan bir yıl sonra evi terk eder ve bundan bir yıl sonra da annesi ölür. Anne ve babasını kaybettiğinde üç yaşına bile ulaşmamış olan Poe, Richmond’ta zengin bir tacir olan Frances ve John Allan tarafından büyütülür. Edgar Alan Poe, 1815 yılında, Frances ve John Allan’la birlikte İngiltere’ye giderek okuluna Chelsea’de devam eder. 1820’de ise Richmond’a geri dönerek Virginia Üniversitesinde Latince ve şiir üzerine eğitim almaya başlar fakat eğitimini tamamlamadan buradan ayrılarak West-Point Askerî Okuluna kaydolur ve burada da geçirdiği bir yılın ardından Poe, okuldan atılır.

Edgar Allan Poe Kimdir?

Okuldan atılması ve sahip olduğu kötü alışkanlıklar gibi sebeplerle, John Allan ve Poe ilişkisinde sürekli sorunlar çıkmaktadır ancak aralarındaki bağın esas olarak kopmasını sağlayan olay, Poe’yu öz annesi kadar çok seven Frances Allan’ın ölümü olur ve Poe, bunun üzerine geri dönmemek üzere evi terk eder.

Edgar Allan Poe Eserleri

1827 yılında, “Bir Bostonlı” takma adıyla yazdığı ilk kitabı Tamerlane and Other Poems (Timurlenk ve Diğer Şiirler) yayımlanan Edgar Allan Poe’nun ikinci kitabı olan Al Aaraaf, Tamerlane and Minor Poems (Al Aaraaf, Timurlenk ve Kısa Şiirler) adlı kitabı ise 1829 yılında yayımlanır. Poe, Al Aaraaf’ı Kuran’da bulunan yedinci sure olan Araf’tan etkilenerek yazdığını ifade eder.

1833’te The Baltimore Saturday Visitor’ın açtığı yarışmada, Şişedeki El Yazması adlı öyküsüyle birincilik elde eden Edgar Allan Poe, bu başarının ardından Southern Literary Messenger’da editör yardımcısı olarak göreve başlar. Amerikan edebiyatında bilim kurgu türüne oldukça geniş katkıları olduğu bilinen Poe, 1835’te, Hans Pfaall’ın Duyulmadık Serüveni adlı öyküyü yazar ve bu öykünün konusu olan Ay’a yolculuk sürecini, oldukça bilimsel açıklamalarla bütünleştirerek kurgular. 1836’da ise 13 yaşındaki kuzeni Virginia Clemm ile evlenen Poe, bu esnada 27 yaşındadır.

Edgar Allan Poe Kim  1837’de, ilk ve tek romanı olma niteliğine sahip Arthur Gordon Pym’in Öyküsü yayımlanan Poe, bu romanda; “Grampus” isimli bir gemiye kaçak olarak binen Nantucketli Pym’in yaşadığı oldukça şiddet içeren, kısmen fantastik ögeleri de içeriğinde barındıran bir deniz serüvenini anlatır.

Poe’nun 1839’da yazdığı Usher Konağı’nın Çöküşü, anlatıcının kademe kademe sanrılar gördüğü bir sona sürüklendiği süreci okuyucuya da geçiren, psikoloji temalı bir öyküdür. Poe, bu öyküde de tüm eserlerinde olduğu gibi kendi karanlık iç dünyasından beslenir.

Polisiye türünün öncüsü kabul edilen Edgar Allan Poe’nun, 1841’de ilk polisiye öyküsü olan Morgue Sokağı Cinayeti, 1842’de aynı türe ait olan Çalınan Mektup ve 1843’te de Marie Roget’in Esrarı adlı öyküleri yayımlanır. Poe’nun polisiye öykülerinde kurgu, okuyucunun dikkatinin, gizemin değil; gizemin çözümünün üzerinde toplanacağı şekilde geliştirilir ve bu da okuyucuda, anlatıcı ile birlikte gizemin peşi sıra hareket ettiği algısını yaratır. Poe, bu sayede yalnızca okuyan zihni, sürecin bir paçası hâline getirir. Edgar Allan Poe Kim Edgar Allan Poe’nun yine 1843 yılında yayımlanan Kara Kedi isimli kısa öyküsünde de anlatıcı, sürekli akıl sağlığından şüphe duyduğunu dile getirerek okuyucunun hiçbir şekilde güvenemeyeceği bir profil çizmektedir ve bu sayede okuyucu, kitabı okuma süreci boyunca zihnini hep takipte ve diken üstünde tutmak durumunda kalmaktadır.

1847 yılında eşi Virginia’yı kaybeden Edgar Allan Poe’nun, kesin olarak bilinmese de Annabel Lee adlı şiirini ölen eşi için yazdığını ifade eden eleştirmenler bulunmaktadır; Annabel Lee, Poe’nun ölümünden sonra yayımlandığından gerçekte şiirin kimin için yazıldığı kesin olarak bilinememektedir. Virginia’nın ölümünün ardından dengesiz bir hayat sürdürmeye başlayan Poe, kendini alkole verir. 3 Ekim 1849’da, sokakta üstü başı perişan bir hâlde ve kendinden geçmiş bir şekilde Joseph Walker tarafından bulunan Edgar Allan Poe, derhâl Washington Medical College adlı hastaneye kaldırılır fakat tüm müdahalelere rağmen kurtarılamaz ve 7 Ekim 1849’da ölümü gerçekleşir. Edgar Allan Poe Kimdir? Hastanede bulunduğu süre içerisinde Poe’nun, durumu hakkında bir açıklama yapacağı zihin açıklığı bulunmadığından ölümüne neyin sebep olduğu bilinmemektedir ancak ölümüyle ilgili geliştirilen pek çok spekülasyondan biri de o dönemde insanları kaçırıp, zorla içki içirerek sarhoş edip, farklı yerlerde sahte oylar kullandırmasıyla bilinen bir çetenin eline düştüğü ve alkolden zehirlenip öldüğü yönündedir.