Düz Taban ve Düz Tabanlık Tedavi Yöntemleri

30.10.2018
0
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Düz Taban ve Düz Tabanlık Tedavi Yöntemleri

Düz tabanlık bireyler için en önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. düz taban çeşitleri olarak farklı çeşitlerde bulunmasına karşın tıbbi müdahele edilmediği sürece düz taban geçer mi sorusuna maalesef hayır olarak yanıt vereceğiz. Düz tabanlığı ” Düz Tabanlık Nedir? Düz Tabanlık Nasıl Geçer ” adlı konumuzda sizlere anlatmıştık ancak bu konumuzda sizlere daha detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz.

düz tabanlık nedir ? düz tabanlık tedavi yöntemleri nelerdir ?

düz tabanlık nedir ? düz tabanlık tedavi yöntemleri nelerdir ?

Düz Tabanlık Nedir ? Düz Tabanlık Çeşitleri Nelerdir ?

Düz tabanlık doğultan olan birşeydir. Aileden geçebilmektedir. Düz taban olan bir kişi uzun süre ayakta kalamaz, yürüyemez, koşamaz. Tabiki bunun da çeşitleri vardır. Tam düz tabanlar malesef yürüşleri bile değişmektedir. Orta seviyede düz taban olan bir kişi düzgün yürüyebilir, koşabilir ancak ayakta çok fazla duramaz, çok fazla yürüyemez. Düşük düz taban seviyesinde olan bir kişi ise hiçbir etkiye sahip olmadan istediği gibi hareket eder ancak belirli uzun zamanın ardından bütün ağırlıklar ayakta toplanacağı için bel’ de dahi ağırılara yol açacaktır. En önemli etkenlerden birisi de yere düzgün basamamadır. Ayakların içerisindeki boşluğun olmamasından dolayı bütün ağırlık ayağa eşit bir şekilde tağıtılmak yerine sadece belirli noktalarda toplanmasından dolayı bu sorun ortaya çıkacaktır.

düz tabanlık nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

düz tabanlık nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Düz Tabanlık Tedavi Yöntemi Nedir ? Düz Tabanlık Nasıl Geçer ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitlere ayrılmış düz tabanlık hastalığı için farklı yöntemler vardır. Bunların başında çelik veya plastik tabanlıklar gelmektedir. Kişinin ayak durumuna göre çelik tabanlıklar verilebilir. Çelik taban ayaın orta kısımını ve topuğu desteklemesi ile birlikte ayakta rahatlık sağlayacaktır. Aşağıdaki resimden çelik tabanlık resimini görebilirsiniz.

düz tabanlık tedavileri

düz tabanlık tedavileri

Diğer ve en son arternatif ise ameliyattır. Düz tabanlığa çare bulunamadığında tabanlar fayda etmediğinde ameliyat sürecine girilir. Ameliyat zor olmasa da sonra ki süreci zordur. Kalçadan alınan kemik sayesinde ayağa desatek verilerek yapılan bu cerrahi işlemin zor bir tarafi yoktur. Ancak cerrahi işlem sonrasında kişinin 3 ay ayağa kalkmaması gerekmektedir. Tabiki yıllarca bu sorunu çekmekten se 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde ayağa kalkıp 1 sene içerisinde normal bir kişiler gibi yürümek daha mantıklısı olacaktır.

Çocuklarda Düz Taban Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Çocuklarda erken yaşta düz tabanlık farkedildi ise dönüş yolu çok kolaydır. Çocuklara yapılan ayakkabı içine konulan tabanlar sayesinde çocuğun gelişiminde bu tabanı kullanması sayesinde bu sorundan kurtulacak, ayak, tabanın şeklini alarak normal bir şekile dönecektir.

düz taban çelik tabanlık

düz taban çelik tabanlık

Düz Tabanlık da Çelik Taban Nedir ?

Çelik taban tedavi ve rahatlatma işlemleri sırasında ayakkabının içine konarak kişinin ayağının rahat etmesini, o tabanın şeklini alarak ayağın gelişim sürecinde düz tabanlıktan çıkmasına olanak sağlar. Ayakkabının içine konarak hiç belirli etmemektedir. Bütün medikal ürünler satan mağazalardan temin edilebilmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.