Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

29.12.2021
135
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
oy

Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar Çocuklu evlerdeki en büyük sıkıntı çocukların hayal dünyalarını duvar üzerine çizmeleridir. Kurşun kalem, keçeli kalem, pastel boya, tükenmez kalemin oluşturduğu lekeler inanılmaz bir görüntü kirliliğine neden oluyor. Şayet bir evde odun sobası yoksa evin içinde sigara içen yoksa oluşan kirler hemen temizleniyor ise duvarlar çok uzun süre yeni boyanmış gibi temiz kalır. Fakat duvara sürekli olarak çocukların resim yapmasına izin vermek çocuğun hayal dünyasını geliştirirken aile ekonomisi olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun nedeni ise her yıl badana boya yaptırılması gerektiğidir. Çok dikkat edilmesine rağmen bazen ister istemez duvarda kalem lekesi oluşabiliyor. Peki, duvardaki tükenmez kalem lekesi nasıl geçer?

Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Geçer

Bu zorlu lekeden kurtulmak için yazımızı okumanız ve yazdıklarımızı dikkate almanız yeterlidir. Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ve bu lekeler nasıl geçer hadi yazımıza geçelim.

Tükenmez kalem izleri nasıl çıkar

Duvardaki tükenmez, kurşun, keçeli kalem izlerinin üzerine anti septik el dezenfektanı sıkıp beş saniye bekleyip bastırarak silinir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dezenfektan jel şeklinde değil sıvı forumda olmalıdır. Peki dezenfektan duvardaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartıyor ? Çünkü içinde belirli bir oranda etil alkol bulunuyor. İçinde etil alkol bulunan aseton ile duvardaki geçmek bilmeyen lekeleri çıkarmak mümkündür. Yalnız aseton ile duvardaki tükenmez kalem lekesini çıkarmak için bez ile değil pamuk ile silinmesi gerekir. Bunun nedeni ise aseton uçucu bir maddedir. Pamuğa dökülmesi daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Yine aynı şekilde saçlara şekil vermek için kullanılan saç spreyi lekeli bölgeye sıkılıp bir kaç dakika bekledikten sonra silinir. Duvar temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, duvarın silinebilir özellikte bir boya ile boyanmış olması gerektiğidir. Aksi halde lekeyi çıkartmaya çalışırken lekenin daha fazla dağılmasına neden olunur.

Duvardaki inatçı leke ve kirleri bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp bastıra bastıra silebilirsiniz. Biraz uğraştırıyor fakat sonucunda duvar gayet güzel temizleniyor. Her evde mutlaka bulunan çamaşır suyu da leke ve kirleri çıkarmak için iyi bir seçenektir. Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar Unutmayın duvardaki lekeleri çıkarmak için kullanılan alkol bazlı ürünlerin mutlaka silinebilir özellikte boya ile boyanmış duvarda uygulaması gerekir