Düşük Faiz İle Kredi Alabilir miyim?

03.04.2020
81
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Düşük Faiz İle Kredi Alabilir miyim?
oy

Düşük Faiz İle Kredi Alabilir miyim? Günümüzde kredi kullanımı çok fazla yapılmaktadır. Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanarak acil nakit ihtiyaçlarını çözmek birçok insana kısa ve uzun vadede mantıklı gelmektedir. Çoğu kişi bir yakınından borç almak yerine bankalardan kredi kullanmayı tercih etmektedir. Hal böyle olunca kredi konusunda birçok banka rekabet içine girmektedir.

Düşük Faiz İle Kredi Alabilmenin Yolu

Rekabetin en temel unsuru da kredilerin kullandırıldığı faiz oranıdır. Normalde her bankanın azami olarak uygulayacağı faiz oranı bir denetleyici kurum tarafından belirlenir ve bankalar bu faiz oranının üzerine çıkamazlar. Yani her bankanın uygulayacağı azami ve asgari faiz oranı bellidir. Bazı bankalar bu faiz oranını azami seviyede bazıları ise asgari seviyede kullanırlar.

Düşük Faiz Neye Göre Belirlenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi faizin düşüklüğünü bankalar kendileri belirlemezler.. Belirleyebilecekleri azami ve asgari seviye bellidir ve bu seviyelerin dışına çıkamazlar. Genellikle kamu bankaları bu faiz oranını en asgari seviyede tutamaya çalışırken özel bankalarda faiz oranları biraz daha yüksektir. Yani faizi belirleyen genel piyasa ve ekonomik koşullardır ve bu duruma göre de bankaları denetleyen kurum faizi belirlemek konusunda karar vermektedir.

Düşük Faiz ile Kredi Alınır mı?

Çekeceğiniz kredi hangi bankadan kullanılacaksa burada önemli olan o bankanın uyguladığı faiz oranıdır. Yani kredi kullanacağınız banka düşük faiz ile kredi kullandırıyorsa bu durumda sizin kullandığınız kredinin faiz oranı da düşük olacaktır ve siz de düşük faiz ile kredi almış olacaksınız. Önemli olan bankanın uygulamış olduğu faiz oranıdır.

Faiz İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faiz piyasa koşullarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kredi alacağınız dönemi çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kredi kullanmadan önce her bankanın kredi faiz oranlarını çok iyi bir şekilde araştırmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Faizler kısa dönemde çok fazla değişkenlik göstermektedir.  Kredi kullandığınızın ertesi günü faizin bir anda düşmüş olabileceğine tanık olabilirsiniz. Bu nedenle kredi kullanırken acele etmemeniz ve piyasa koşullarını iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Özellikle uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir kredi alacaksanız bu durumda ödeyeceğiniz faizi de hesaba katmalısınız. Düşük Faiz İle Kredi Alabilir miyim? yazımızı okuduğunuz için teşekkürler…