Doğum Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

23.03.2018
11
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Doğum Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Doğum Fizyolojisi Doğada ki genellikle tüm dişi canlılar fizyolojik olarak doğuma müsaittir. Doğum Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler ile alakalı yazımızı detaylıca okumanızı öneririz. Anatomik olarak bu yapıya sahip canlılar doğum gibi mucizevi bir olaya ev sahipliği yaparlar.

 Doğum Öncesi Dönem

Doğum öncesi tüm anne ve bebek hazırlıkları tamamlanmış olmalıdır. Anne kendini psikolojik ve fizyolojik olarak hazırlamalıdır. Bebek için araç gereçler, gerekli kıyafetler hazırlanmalıdır. Doğum Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Yine anne kendisi için hazırlık yapmalıdır. Kulaktan duyma doğum hikayelerini dikkate almamalı her doğumun kişiye özel olduğunu aklında bulundurmalıdır. Doğum doğal bir olaydır ve doğumun hastalık olmadığını bilmelidir. Doğumun nasıl geliştiği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Doğum başlamadan önce sinyaller verir. Doğumdan bir gün önce ani bir enerji yüklenmesi olur. Anne adayı bu enerjiyi doğuma bırakmalıdır. Doğum başlamadan önce nişan gelmesi olur. Nişan doğum kanalını tıkayan kanlı bir yapıdır. Doğum dört evreden oluşmaktadır. Birinci evrede kasılmalar başlar ve tam açılma sağlanmış olur. Bu dönem aktif dönem ve pasif dönem olarak ikiye ayrılır. Pasif dönem doğumun en uzun evresidir. Hafif ağrılar bu dönemde görülür. Bir iki saatten bir iki güne kadar uzayabilir.

Doğum Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Aktif dönem ağrının gittikçe arttığı bir dönemdir. En şiddetli sancılar bu devrede hissedilir. İkinci evre bebeğin doğumuyla başlayıp plasentanın doğumuna kadar olan süredir. Ortalama 20-50 dakika arasında sürer. Üçüncü evre plasentanın doğumunun gerçekleştiği süreçtir. Plasenta bebeğin doğumundan sonra 5-10 dakika içerisinde ayrılır. Bu süreçte ayrılması için rahime masaj yapılır. Dördüncü evre doğumdan sonraki ilk 4 saati kapsar. Bu evrede annenin kanama, tansiyon ve hareket durumu takip edilir. Doğum Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Doğumdan önce doğumun nasıl devam edeceğini bilmek anne adayını bir nebzede olsa rahatlatabilir. Bu nedenle doğumdan önce doğum hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.