Doğru nefes almanın önemi

28.12.2021
37
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Doğru nefes almanın önemi

Doğru nefes almanın önemi Nefes almanın öneminden bahsetmiş olduğumuz ” Doğru nefes almanın önemi ” adlı bu kısa makalemizi kendiniz için bir iyilik yapıp sonuna kadar okumanızı sizlere tavsiye ederiz. Nefes herkes için yaşam, sağlık ve de mutluluk demektir. Kişiler, nefes almanın önemini maalesef, nefes alamadıklarında ya da hasta oldukları dönemde anlamaktadır.

Doğru nefes almanın önemi

Doğum sırasında alınan o ilk nefes, sonraki yaşamımızı nasıl etkiliyorsa ilerleyen süreçlerde aldığımız nefeslerin de geleceğimizi etkilediğini belirtmek isterim. Ne zaman kandaki oksijen seviyemiz düşer, o zaman bizler de kendimizi çok daha yorgun, halsiz, bitkin, oldukça mutsuz ve de enerjimizin düşük olduğunu hissederiz. Oksijen seviyemiz yükseldiğinde ise hem kaliteli hem de sağlıklı bir yaşam sürdüğümüzün farkına varırız. İşte nefes bu yüzden çok önemlidir. Doğru nefes almanın önemi Nefes ne kadar önemliyse doğru nefes almak da son derece önemlidir. O yüzden doğru nefes alarak hayatımızı kolayca değiştirebiliriz, geleceğimizi ise daha kaliteli bir şekilde yaşayabiliriz.

Nefes Alma Teknikleri

Doğru nefes almak isteyenler bebeklere bakabilir

“Doğru nefes nasıl alınır?” sorusunu merak ediyorsunuzdur. Hemen söyleyeyim. Diyafram kasını en doğru şekilde ve tam kapasite çalıştırarak doğru nefes alınabilmektedir. Bu durumda ise nefes, burundan alınıp burundan verilmektedir. Ancak bazı nefes terapilerinde durum farklı da olabilmektedir. Bazı anlarda oksijen kapasitesini daha da artırmak için terapi anında nefes, ağızdan alınıp ağızdan verilebilmektedir. Dediğimiz gibi terapi şekline göre bu durum değişebilmektedir. Aslında en doğru nefes almanız için bebeklere bakmanız yeterli olacaktır. Çünkü en doğru nefesi bebekler alır. Bebekler, doğumdan itibaren en doğru diyafram nefesini almaktadır.

Bebekler, doğumdan itibaren en doğru diyafram nefesini almaktadır.

Nefes terapisi her derde deva

Yaşanılan her türlü acı, korku, üzüntü ve tüm negatif duygular hem hayatın akışını bozmakta hem de doğal nefes akışını bozmaktadır. Bu durumda da, kandaki oksijen azalır, bu sebeple de dokuların zarar gördüğü gözlenir. Yani genel işleyişte maalesef bozulma meydana gelir. Ancak bu durumun düzeltilmesi de sağlanabilir. Bu da doğru nefes almayla olur. Nefes Alma Teknikleri Nefes terapisi ile bu durumun üstesinden kolayca geline bilmektedir. Doğru nefes alınmadığı zaman özellikle de çocukların beden ve beyin gelişimleri zayıflamaktadır. Tam tersi olduğu durumlarda ise, yani doğru nefes alındığı takdirde ise çocukların gelişiminin daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır.

Doğru nefes alınmadığı durumlarda, hastalıklar kişilerin yakasını bir türlü bırakmamaktadır. Kişiler zaman içerisinde hem bedenen hem de ruhen oldukça kötü bir durumla karşı karşıya kalabilmektedir. Yapılan nefes terapileriyle ise çok hızlı bir şekilde düzelme yaşandığı gözlenmekte, kişilerin geleceğe daha da güvenli baktığı ve de yaşama sevinçlerinin arttığı ortaya çıkmaktadır.

yanlış nefes almak

yanlış nefes almak

Sabah uyandığımızda nefes antrenmanı yapmalıyız

Daha sağlıklı bir hayat için günlük nefes çalışması da yapmamız gerekmektedir. Kişiler, sabah daha yataktan kalkmadan kolayca egzersiz yapabilir. Alt karın nefesiyle güne başlamak enerjinizi oldukça yükseltecektir. Ayrıca alt karın nefesi sayesinde kişiler, bedenlerindeki toksinleri de anında atabilmektedir. Aslında niyet etmek de son derece önemlidir. Güne en güzel, en mutlu, en sağlıklı şekilde başlanması için niyet de edilmelidir. Güzel enerjiyle ve güzel niyetlerle güne başlandığı takdirde, o gün her şeyin çok daha güzel gittiğini ve çok daha mutlu olduğunuzu fark edecekseniz. Denemenizi tavsiye ederiz ve denediğinizde farkı siz de göreceksiniz…

Güne alt karın nefesiyle başlamak isteyenler, şimdi yazacaklarımızı dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Öncelikle ellerimizi alt karın bölgemize koymalıyız. Nefes Alma Teknikleri Yani, bağırsaklarımızın olduğu bölgeye koymalıyız. Buraya hafifçe bastırmamız gerekmektedir. Nefes aldığımız sırada alt karın bölgemizi de şişirmemiz gerekir, tıpkı balon şişirir gibi. Doğru nefes almanın önemi Daha sonra yavaşça bırakarak indirmemiz gerekir. Bu şekilde 20 kez nefes antrenmanı yapmalıyız. Antrenman sonunda bağırsaklarımız uyarılacaktır. Bu durumda da tembellik azalmış olacak detoks etkisi ile de boşaltım sağlanacaktır.