Diyet Nedir Nasıl Yapılır

06.04.2022
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Diyet Nedir Nasıl Yapılır
oy

Diyet Nedir Nasıl Yapılır?  bu içerikte sizlere beslenme hakkında bilgiler iletiyoruz. Umarım işinize yarayacak bilgilerle faydalı olur.

Fazla Kiloların Sebepleri

Bu günün dünyasında çalışan, koşturan insan yemek için çok daha az zaman ayırır oldu. Çoğunlukla ayaküstü atıştırmalıklar, zararlı fast footlar, endüstriyel gıdalar sadece başlangıç olabilir bir de bunlara stresli, sinirli ve gergin iş ortamı ile uykusuz geceleri de eklenir ise neden artık eskisinden daha fazla kilolu bireylere rastlanır olduğu anlaşılabilir.

 Peki, Kader mi?

Değil elbette, basit tedbirler alındı. Çevre ve medyanın etkisi ile zorlanılsa bile arabayı daha uzağa park ediyor, asansör kullanmıyor çoğu insan, spor salonuna dökülen paralar cabası… Biraz daha aktif bir hayata geçilmeye çalışılıyor. Ancak aktif bir hayata geçip geçilmediği ayrı bir tartışma konusudur.

 Diyet Nedir

Diyetin kelime anlamı beslenme biçimidir. Kişinin sağlıklı olacağı ideal kiloya ulaşmasını sağlayarak fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltir. Amaç daima ve önce sağlıklı beslenme bu sayede de fazla kilolardan kurtulmak olmalıdır. Doğrusu ve olması gereken budur.

Kilo sorunu ve obezite birçok hastalığın tetikleyicisidir. Fazla kilolar başta kalp ve damar hastalıklarına, hipertansiyona, kan kolesterol seviyesinin yükselmesine, şeker hastalığı gibi birçok hastalığa sebep olur. Daha çok erkeklerde görülen göbek çevresindeki araba tekerleği şeklindeki yağlanma kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Kabul edilmelidir ki kilo ve obezite hızla toplumsal bir sorun halini almıştır.

 Kilonun Zararları

Aşırı kilo ve obezitenin vermiş olduğu zararlar çok daha artırılabilir ama burada sadece belli başlı zararlara yer verilmiştir.

  1. Ağır bir vücudu taşımak oldukça zordur. Eklemler ve iskelet sistemi üzerinde ağrılara yol açar
  2. Şişmanlık ve obezite kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiler
  3. Çeşitli hastalıklara zemin hazırlayarak yaşam süresinin kısalmasına yol açar.
  4. Şişmanlık kas hareketlerinin verimini düşürür, fiziksel hareketsizliğe sebep olur.

Zayıflamak İçin Nasıl Bir Diyet

Kilolu kişiler zayıflamak için derhal bir uzmandan yardım alarak kendisine uygun bir diyet programına başlamalıdır. Her insanın metabolik yapısı farklıdır bu nedenle herkesin diyet programı kendine özeldir. Başkasına ait beslenme programı asla kullanılmamalıdır. Gidilecek uzman gıda seçimlerini kişinin kilosuna, cinsiyetine, fiziksel durumuna, konik hastalıklarına ve en önemlisi metabolik durumuna göre belirleyecektir.

Diyet yapmak kararlılık gerektirir. Kilo vermek uğruna vücut uzun süreler aç bırakılmamalıdır. Diyete başlamadan önce kilo hedefi belirlenirse önemli bir motivasyon kaynağı olur. Uzman kontrolünde hazırlanan ve uygulanan diyet yeterli ve dengeli bir menü ve spor birlikteliği başarıyı beraberinde de kuşkusuz sağlığı getirecektir.